14 Temmuz 2019 18:15

Erdoğan: S-400 teslimatı tarihimizin en önemli anlaşmasıdır

Erdoğan, "S-400 teslimatı tarihimizin en önemli anlaşmasıdır. Barışı ve milli güvenliğimizi garanti altına alıyoruz. S-400'lerle savaşa hazırlanmıyoruz" dedi.

Fotoğraf: Hakime Torun - Nursima Keskin/DHA

Paylaş

Medya yöneticileriye toplantı düzenleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "S-400 teslimatı tarihimizin en önemli anlaşmasıdır. Barışı ve milli güvenliğimizi garanti altına alıyoruz. S-400'lerle savaşa hazırlanmıyoruz" açıklamasında bulundu.

S-400'lerle ilgili sürecin nisan 2020'de tamamlanacağını aktaran Erdoğan, "NATO mutlu olmalı, onların geleceğini de güçlü etkileyecek" dedi.

S-400'lerin kontrol ve komutasının tamamen TSK'de olacağını ifade eden Erdoğan, S-500'lerle ilgili Rusya ile ortak üretim de olabileceğini söyledi.

"F-35 PROGRAMINDAN TÜRKİYE'Yİ ÇIKARMAK DOSTLUK VE ORTAKLIĞA SIĞMAZ"

ABD'nin S-400 tutumuna da değinen Erdoğan "F-35 programından Türkiye'yi çıkarmak dostluk ve ortaklığa sığmaz. Kısa süre içinde ABD Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesi yapabilirim. Orta yolu bulması gereken sayın Trump'tır" dedi.

"BU ZAT TÜRKİYE DÜŞMANIDIR"

Erdoğan, ABD'li Cumhuriyetçi Kuzey Carolina Senatörü Lindsey Graham'a ilişkin, "Türkiye'nin S-400 almasına yönelik ABD'nin tepkilerinden biri olarak da okunabilecek bir adım da Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne uygulanan silah ambargosunu kaldırmayı öngören yasanın, temsilciler meclisinde onaylanması oldu. Senatoda da onaylandı. Bu öneriyi getiren de Türkiye'ye yönelik F-35'lerle ilgili kısıtlama getirilmesi gerektiğini söyleyen senatördü. Bu gelişmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Bu zat, Türkiye düşmanı olan bir zattır. Böyle bir zatın, senatoya getirmiş olduğu bu tehdit Türkiye ile ABD ilişkilerini adeta bozmaya yönelik hesapsız bir tehdittir. Ben inanıyorum ki Sayın Trump bu oyuna gelmeyecektir. Bu oyunu da bozması gereken Sayın Trump'ın buradaki taktikleri olacaktır. Bozması gerekir diye düşünüyorum. Bir senatörün bu noktadaki yaklaşımları Türkiye-ABD ilişkilerini asla bozmamalı. Güney Kıbrıs ile ilgili konuda ise maalesef yine bir Cumhuriyetçi olması hasebiyle gündeme getiriyorum Sayın Bush döneminde, o zaman Bush'un, Colin Powell'a bir talimatı vardır. Bizim tam Kıbrıs'taki olayları gündemde tuttuğumuz bir zamandı. O zaman da bu problem çözülemedi. Çünkü AB'de bize yine büyük oyun oynandı. Kıbrıs'ta yine büyük oyunlar oynandı. Şu anda benzer taktikler, benzer oyunlar oynanmaya çalışılıyor. Neresinden gidersek gidelim burada bütün mesele bizim duruşumuzdur. Bu duruşumuz sayesinde Allah'ın izni ile bunları aşarız." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kıdem tazminatı gasbına sendikalar karşı: Hükümet fon konusunda sabıkalı

SONRAKİ HABER

Usta Oyuncu Hale Akınlı hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa