14 Temmuz 2019 14:59

Almanya'da yeni polis yasasına tepki sürüyor: Özgürlüklerin kısıtlanmasına hayır

Polise sınırsız yetkiler veren yeni yasa, Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinde yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı gösteriyle protesto edildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Ali ÇARMAN
Stuttgart

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinde yeni polis yasasına karşı tepkiler sürüyor. Polise sınırsız yetkiler veren yasa kişi hak özgürlüklerini ayaklar altına alıyor. Almanya’nın birçok eyaletinde çıkarılan ya da çıkarılmak istenen yasa, Baden-Württemberg eyaletinde de 2017 yılı sonlarında sessiz sedasız geçiştirilmişti.

Stuttgart ve çevresinden 50 demokratik kurum, polis yasasına karşı "Özgürlükleri savunalım, polis yasasını önleyelim" çağrısıyla cumartesi günü yaklaşık 2 bin kişinin katılımıyla miting düzenledi. Mitingde Sindelfingen Mercedes fabrikasından bir grup işçi de "Grev haktır, yeni polis yasasına hayır" pankartıyla yer aldı.

"İnternet üzerinden özel bilgisayarların aramasına hayır", "Sonsuz velayete hayır", "Yürüyüş ve mitinglere katılanlar fişlenemez", "Polis şiddetine karşı bağımsız soruşturma organları oluşturulmalı" talepleriyle düzenlenen yürüyüş ise Eyalet İçişleri Bakanlığı önünde yüzlerce polisin engellemesiyle karşılaştı.

Mitingde yapılan konuşmalarda hükümet sert eleştirilerin hedefi oldu. Yaşamı boyunca hukukun üstünlüğünü savunduğunu belirten ve Stuttgart 21 mega projesine karşı 10 yıldır direnenler arasında yer alan Yargıç Dieter Reicherter mitingde yaptığı konuşmada “Irkçı saldırganları koruyan ama bizlerin her şeyini gözetleyen polise sınırsız yetkiler tanıyan bu yasaya karşı mücadele etmek zorundayız. Yeni polis yasasının geri çekilmesi gerekiyor” dedi.

Sol Parti Belediye Meclis üyeleri, sanatçılar ve gençlik örgütü temsilcilerinin de katıldığı miting, "Önümüzdeki dönem eylemlerimiz devam edecek" uyarısıyla son buldu.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Stuttgart DİDF, dayanışma festivali düzenledi

SONRAKİ HABER

Gamze Akkuş İlgezdi: Sanat hakkının hiçe sayıldığı bir bütçe ile karşı karşıyayız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa