14 Temmuz 2019 12:03
Son Güncellenme Tarihi: 15 Temmuz 2019 11:56

Nepal'de sel ve toprak kaymaları sonucu en az 67 kişi hayatını kaybetti

Nepal'de şiddetli yağışın yol açtığı sel ve toprak kaymalarında en az 67 kişi yaşamını yitirdi, 43 kişi yaralandı, 30 kişi kayıp.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Nepal genelinde etkili olan şiddetli yağışın yol açtığı sel ve toprak kaymalarında en az 67 kişi yaşamını yitirdi, 43 kişi yaralandı. Kayıp 30 kişiye ulaşma çalışmaları sürüyor.

Ülkenin tümünde perşembeden bu yana devam eden muson yağışlarının neden olduğu taşkın ve toprak kaymaları sonucu Nepal'in birçok kentinde çok sayıda yol ulaşıma kapanırken birçok haberleşme kulesi ve baz istasyonu devrildi.

AA'nın haberine göre söz konusu felakette ekiplerce binden fazla kişi kurtarılırken 10 binden fazla kişi ise evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Nepal Hidroloji ve Meteoroloji Servisi, halka ülkenin güneyinde nehirlerin bulunduğu bölgede halen su taşkınları yaşanabileceği uyarısında bulunarak gerekirse daha yüksek bölgelere çıkılmasını önerdi.

SEL HİNDİSTAN'DA DA ETKİLİ OLDU

Diğer yandan Hindistan'ın kuzeydoğusunda da etkili olan yağmurların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında 10'dan fazla can kaybı yaşandı.

Assam Eyaleti Afet Müdahale Müdürlüğü, eyaletin 33 bölgesinden 21'inde şiddetli yağışların 900 bin kişiyi evlerinden ettiğini, binlerce kişinin kamplara sevk edildiğini açıkladı.

Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Meghalaya, Sikkim ve Mizoram eyaletlerinde de yağışlar 400 evin yıkılmasına neden oldu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Fasulye üreticileri: Biz değil aracılar kazanıyor

SONRAKİ HABER

Meclis Başkanlığı ‘Kürt kentleri’ ifadesini ‘kaba ve yaralayıcı’ buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa