13 Temmuz 2019 14:55

Ergenekon davasında beraat eden Turhan Çömez Türkiye’ye dönme kararı aldı

Ergenekon davasının yurt dışındaki tek sanığı eski AKP Milletvekili Turhan Çömez, hakkında beraat kararı verilmesinin ardından Türkiye’ye dönüyor.

Turhan Çömez | Fotoğraf: DHA

Paylaş

Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan Ergenekon davasının yurt dışındaki tek sanığı eski AKP Milletvekili Turhan Çömez, hakkında beraat kararı verilmesinin ardından Türkiye’ye dönme kararı aldı. Çömez, dün Londra’daki Türkiye Başkonsolosluğuna gelerek pasaport ve kimlik başvurusunda bulundu.

12 YILDIR YURT DIŞINDA

1 Temmuz'da İstanbul 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden görülen Ergenekon davasında, 10’uncu duruşmanın ardından karar açıklanmıştı. Açıklanan kararda tüm sanıklar "silahlı örgüt kurmak, yönetmek, üyelik, yardım ve yataklık" suçlarından beraat etmişti. Davada yargılanan Çömez, 12 yıldır bulunduğu İngiltere’den Türkiye’ye dönmek üzere hazırlıklara başladı.

Kimlik başvurusu yapan Çömez, konsolosluktan ayrıldıktan sonra Demirören Haber Ajansına konuştu. Türkiye’ye dönüş ile ilgili hazırlıklara başladığını ifade eden Çömezi "12 yıl boyunca neler yazıldı, neler söylendi ve bu topraklar benimle birlikte birçok şeye tanık oldu. Artık geçmişi sadece bir anı olarak hatırlamak istiyorum. Ülkeme geri dönüş ile ilgili çalışmalara bugün başladım. 12 yıldır taşıyamadığım Türkiye Cumhuriyeti kimliği için müracaat ettim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kimliğimi yeniden almak için başvuru yaptım" dedi.

"CUMHURBAŞKANINA BİR MEKTUP GÖNDEREREK KENDİSİNİ UYARDIM"

Çömez, Fethullah Gülen Cemaati'ne ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı gönderdiği mektupla uyardığını ifade ederek şunları söyledi:

“Toplumun bütün kesimlerine nüfuz etmiş bu yapıyı bu ülkede ilk deşifre edenlerden biri de benim. Buradayken bile Sayın Cumhurbaşkanına bir mektup göndererek, bu musibeti ülkenin başına saran yapının FETÖ olduğunu ve bugün bizim başımıza gelen belanın bir şekilde kendisinin başına gelebileceği konusunda kendisi uyardım. Maalesef Türkiye 15 Temmuz menfur darbe girişimini yaşadı."

"ÇOCUKLARININ YÜZÜNE BAKARAK BİR DÜŞÜNSÜNLER"

Kimseye kırgın veya dargın olmadığını belirten Çömez, “Bu haksızlığa katkısı olan her kim varsa lütfen elini vicdanına koysun ve çocuklarının yüzüne bakarak bir düşünsünler. O kadar çok zulüm ve haksızlık yapıldı ki her kim bu haksızlıklara ve zulümlere ortak olduysa elini vicdanına koysun” diye konuştu.

THERESA MAY'A KARŞI AÇTIĞI DAVAYI KAZANMIŞTI

Ömür boyu ağır hapis ve ek olarak 15 yıl hapisle yargılanan Çömez hakkında Ergenekon savcıları Interpol’ün bulunduğu Lyon’a giderek kırmızı bülten çıkarmış aynı zamanda İngiliz hükümeti nezdinde girişimlerde bulunmuşlardı. İngiltere’de cezaevine konan Çömez zamanın İçişleri bakanı Theresa May’a karşı açtığı davayı kazanmış İngiltere cezaevlerinden çıkmıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İHD Kars Şubesi: Hakların anayasal güvence altına alındığı bir ülke istiyoruz

SONRAKİ HABER

Donald Trump: IŞİD'in yeni liderinin yerini biliyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa