12 Temmuz 2019 20:47

Trump, İran'a askeri müdahale için ABD Temsilciler Meclisi'nden onay alacak

ABD Temsilciler Meclisi, Trump'ın, İran'a karşı herhangi bir askeri müdahaleden önce Kongre onayı almasını öngören yasal düzenlemeyi kabul etti.

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Paylaş

ABD Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Donald Trump'ın, İran'a karşı herhangi bir askeri müdahaleden önce Kongre onayı almasını öngören ve Kongre'de her iki partinin de desteğini alan yasal düzenlemeyi oyladı. Düzenleme, 170'e karşı 251 oyla kabul edildi.  

ABD'nin Mayıs 2018'de nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek yaptırımları yeniden uygulamaya başlamasından sonra Tahran-Washington hattında gerginlik yaşanıyor.

İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun geçen ay ABD'ye ait insansız hava aracını (İHA) Hürmüz Boğazı üzerinde vurarak düşürmesinden sonra söz konusu gerginlik tırmanmıştı. İran, İHA'nın "hava sahası ihlali nedeniyle vurulduğunu" savunurken, ABD ise uçağın "uluslararası hava sahasında vurulduğunu" öne sürüyor.

Trump, İran'a yönelik hava saldırısına onay verdiğini ancak sivil ölümlerin yaşanacağı bilgisini alınca, saldırı emrini durdurduğunu açıklamıştı. 

ABD yönetimi, İHA'nın düşürülmesinin ardından İran lideri Ali Hamaney'i de kapsayacak şekilde Tahran'a yönelik yeni yaptırımlar getirmişti. 

Gerilim devam ederken son olarak İran yönetimi, nükleer anlaşmada yer alan zenginleştirilmiş uranyum stok miktarını aşacağını ilan etmiş, ABD yönetimi ise bu karara tepki göstermişti. (Washington/AA)

ÖNCEKİ HABER

CHP ve HDP, Muğla Dalaman'da süren orman yangınını sordu 

SONRAKİ HABER

Donald Trump'tan Türkiye ve F-35 açıklaması: Satmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa