12 Temmuz 2019 17:24

ABD Çalışma Bakanı Alexander Acosta istifa etti

Başsavcı olduğu dönemde cinsel istismardan hüküm giyen ünlü milyarder Jeffrey Eipstein ile yaptığı anlaşma ile gündeme gelen ABD Çalışma Bakanı Alexander Acosta istifa etti.

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Paylaş

ABD Çalışma Bakanı Alexander Acosta istifa etti. ABD Başkanı Donald Trump ve Acosta, Beyaz Saray'da yaptıkları görüşmenin ardından gazetecilerin karşısına çıktı. Acosta'nın bu sabah kendisini aradığını ve istifasını bildirdiğini belirten Trump, bu kararın bakanın kendi kararı olduğunu ve kendisinin Acosta'ya "Bunu yapmak zorunda değilsin" dediğini açıkladı. 

Acosta'nın görevini Bakan Yardımcısı Patrick Pizzella'nın devralacağı belirtiliyor. 

CİNSEL İSTİSMAR SANIĞINI CEZAEVİNDEN ÇIKARMIŞTI

Acosta, Miami Başsavcılığı görevini yürütürken 2008'de ünlü milyarder Jeffrey Eipstein ile yaptığı anlaşma ile gündeme gelmişti. 

Eipstein o dönem kız çocuklarına yönelik cinsel istismar suçlamasıyla Florida Mahkemesinde yargılanmış, Acosta ile yaptığı anlaşma neticesinde hakkındaki "fuhşa teşvik" suçlamalarını kabul ederek 13 ay hapis yattıktan sonra serbest bırakılmıştı.

Eipstein'ın pazar günü Fransa'nın başkenti Paris'ten özel uçağıyla dönerken New Jersey'deki Teterboro Havaalanı'nda hafta sonu gözaltına alınması ve en küçüğü 14 olmak üzere 18 yaşın altındaki onlarca kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmak ve fuhuş ağı oluşturmak suçlarından yargılanmaya başlanması üzerine gözler yeniden Acosta'ya çevrilmişti. (Washington/AA)

 

ÖNCEKİ HABER

Anaokulunda 6 yaşından küçük çocuklara kına gecesi rezaleti Meclis gündeminde

SONRAKİ HABER

Saraçoğlu Mahallesi'nde verilen mücadele karşılık buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa