12 Temmuz 2019 14:40
Son Güncellenme Tarihi: 12 Temmuz 2019 14:57

Evrensel’den SETA’ya suç duyurusu

Evrensel gazetesi avukatı Devrim Avcı, "Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları" başlıklı rapordaki ifadeler nedeniyle SETA ve raporda imzası bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

SETA'nın yayımladığı 'Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları' raporundan alınmıştır.

Paylaş

Evrensel gazetesi avukatı Devrim Avcı, hazırladıkları "Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları" başlıklı rapordaki Evrensel gazetesi ve Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ile ilgili ifadeler nedeniyle Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) ve raporda imzası bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Avukat Devrim Avcı, suç duyurusunda “Söz konusu bu raporda müvekkilim gazete hakkında nefret söylemi yapılmış ve kendisi halkın bir kesimine karşı hedef gösterilmiştir. SETA adlı kuruluş tarafından ‘Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları’ adı altında yayınladığı rapor, içeriği, üslubu ile ifade ve basın özgürlüğüne yönelik bir potansiyel tehdit mahiyetindedir” dedi.

Avcı, Fatih Polat ile ilgili suç duyurusunda da ek olarak, “Masumiyet karinesinin ne demek olduğunu bilmeyen raporu hazırlayanlar, müvekkilim hakkında tek bir husus öne çıkararak kendisini toplum önünde hedef göstermekte terörize etmektedir” ifadelerine yer verdi.  

NE OLMUŞTU?

SETA tarafından hazırlanan ve İsmail Çağlar, Kevser Hülya Akdemir ve Seca Toker’in imzasını taşıyan "Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları" başlıklı raporda, başka bazı gazetelerle birlikte Evrensel gazetesinin haberlerini paylaşmak ve Evrensel gazetesinde bir dönem çalışmış olmak olumsuz bir durum olarak gösteriliyordu.

Raporda, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkçe Twitter hesabından Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’ın "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla yargılandığı davaya dair olarak yapılan paylaşımın, uluslararası bir medya kuruluşunun Türkçe biriminde çalışan bir gazeteci tarafından retweet edilerek tekrar dolaşıma sokulması bir sorun olarak gösteriliyordu. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Adnan Oktar ve grubuna yönelik iddianame tamamlandı

SONRAKİ HABER

Elected mayor, Ekrem İmamoğlu, has no say over two-thirds of the İstanbul Municipality’s budget

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa