12 Temmuz 2019 13:03

9 hakim ve savcı görevden uzaklaştırıldı

"FETÖ" ile irtibatı olduğu gerekçesiyle 9 hakim ve savcı görevden uzaklaştırıldı.

Logo: HSK

Paylaş

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 2. Dairesi, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile irtibatı olduğu gerekçesiyle 9 hakim ve savcıyı meslekten uzaklaştırdı.

HSK Genel Kurulunca yapılan değerlendirimeler sonucunda, çözümlenen ByLock içerikleri, savcılık soruşturmalarında elde edilen sonuçlar, HSK müfettişlerinin tespitleri ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan kişilerin anlatımları dikkate alınarak 9 ilk derece hakim ve savcısının "FETÖ" ile irtibatı, iltisakı ve münasebeti bulunduğu kanısına varıldı.

HSK 2. Dairesinin bugünkü olağanüstü toplantısında, "FETÖ" ile irtibatı, iltisakı ve münasebeti belirlenen hakim ve savcıların durumu görüşüldü. İncelemenin ardından ilk derece mahkemelerinde görevli 9 hakim ve savcının, "FETÖ" ile irtibat, iltisak ve münasebet nedeniyle Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 77. maddesi gereğince görevden uzaklaştırılmalarına karar verildi.

Kanunun 77. maddesi, "Hakkında soruşturma yapılan hakim ve savcının göreve devamının, soruşturmanın selametine yahut yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceğine kanaat getirilirse, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca geçici bir tedbir olarak görevden uzaklaştırılmasına karar verilebilir." hükmünü içeriyor.

"FETÖ"nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından yaşanan süreçte HSK tarafından 4 bin 500'den fazla hakim ve savcı hakkında "FETÖ" üyeliğinden işlem yapılmış ve bu kişiler meslekten ihraç edilmişti. (Ankara/AA)

ÖNCEKİ HABER

Yunanistan'da yeni hükümet, Guaido'yu Venezuela devlet başkanı olarak tanıdı

SONRAKİ HABER

CHP Grup Başkanvekili Özel: 15 Temmuz için toplanan bağışlar nerede?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa