12 Temmuz 2019 12:37

Yunanistan'da yeni hükümet, Guaido'yu Venezuela devlet başkanı olarak tanıdı

Yunanistan, sağcı lider Juan Guaido'yu Venezuela'nın devlet başkanı olarak tanıdıklarını açıkladı.

Fotoğraf: Alexcocopro/Wikimedia Commons(CC BY-SA 4.0)

Paylaş

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, 30 Nisan'da darbe çağrısı başarısız olan ABD destekli sağcı lider Juan Guaido'yu Venezuela'nın devlet başkanı olarak tanıdıklarını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Yunanistan'ın Avrupa Birliği'nin (AB) ortak pozisyonu çerçevesinde Ulusal Meclis Başkanı Guaido'yu Venezuela'nın devlet başkanı olarak tanıdığı" bildirildi. Venezuela'da siyasi, barışçıl ve demokratik bir çözüm çağrısı yapılan açıklamada, AB'nin çözüm çabalarının desteklendiği belirtildi.

VENEZUELA'DA NE OLMUŞTU?

Yıllardır ağır bir ekonomik ve sosyal kriz yaşayan Venezuela'da, muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclisin Başkanı Guaido, 23 Ocak'ta kendisini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş, başta ABD olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesi destek vermişti.

Guaido ile partisinin ev hapsindeki eski lideri Leopoldo Lopez, 30 Nisan'da bir grup askerle Maduro hükümetini devirmek üzere halkı sokağa çağırmıştı.

Maduro taraftarlarının da Devlet Başkanlığı Sarayı Miraflores etrafında toplandığı günün sonunda Lopez, önce Şili, ardından da İspanya Büyükelçiliğine sığınmıştı.

Olayların ardından başlatılan soruşturmalar sonucunda bazı muhalif milletvekilleri tutuklanırken, bir kısmı da Avrupa ve bölge ülkelerinin büyükelçiliklerine kaçmıştı. (Atina/AA)

ÖNCEKİ HABER

Trafik magandaları Hasan ve Hüseyin Sel hakkında 20'şer yıl hapis istendi

SONRAKİ HABER

Saraçoğlu Mahallesi'nde verilen mücadele karşılık buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa