11 Temmuz 2019 17:14

BES Adana: Grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı istiyoruz

BES Adana Şubesi enflasyonun karşısında yaşanan kayıpların karşılandığı ve taleplerinin dikkate alındığı bir toplu sözleşme istediklerini belirtti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

BES Adana Şubesi, 2020-2021 dönemi toplu sözleşme dönemine ilişkin basın açıklaması yaptı. Şube binasında gerçekleştirilen açıklamayı okuyan Şube Başkanı Sinan Tunç, başta elektrik olmak üzere, çay, şeker, motorin, benzin birçok temel tüketim maddesine gelen zamlara dikkat çekerek daha haziran ayında oluşan kayıpların enflasyona yansıtılmadığını belirterek "Kayıplarımızın karşılandığı, taleplerimizin dikkate alındığı gerçek bir toplu sözleşme istiyoruz" dedi.

"BİR İKİ AY SONRA ZAM ELİMİZE GEÇMEDEN VERGİYE KESİLECEK"

Seçimlerden yenilgiyle ayrılan iktidarın daha seçim biter bitmez başta elektrik olmak üzere, çay, şeker, motorin, benzin birçok temel tüketim maddesine zam yaptığını ifade eden Tunç, "Ancak TÜİK yine mucizevi hesaplarından birisini yapmış bu zamlar haziran ayı enflasyon verilerine dahil edilmeyerek haziran ayı enflasyonu %0,03 olarak açıklanmıştır. Yılın ilk altı ayı için resmi enflasyon rakamı da %5,01 olarak duyurulmuştur. Bu rakamların halkın yaşadığı gerçek enflasyonla yakından uzaktan ilgisi bulunmamaktadır. Vergiden cezalara kadar her şey, açıklanan resmi enflasyonun kat be kat üzerinde arttırılmıştır" diye konuştu. Kamu emekçilerine de temmuz ayında verilecek olan %5’lik zamma %1,01’lik enflasyon farkı da eklenerek maaşlar ödeneceğini söyleyen Tunç, "Ancak bir-iki ay geçmeden kamu emekçileri %20’lik vergi dilimine gireceği için verilen zamlar daha eline geçmeden kaynağında kesilmeye başlayacak. Bu soygun düzenine dur demek zorundayız" dedi.

"GREVLİ TOPLU SÖZLEŞMELİ SENDİKA HAKKI İSTİYORUZ"

Kamu emekçilerinin grevli/toplu sözleşmeli sendika hakkının, siyasi iktidar tarafından yıllardır yok sayıldığını dile getiren Tunç, "Toplu sözleşme, sınırlı mali ve sosyal haklara indirgenmektedir. Oysa toplu sözleşme süreci kamu emekçilerinin ortak ekonomik, sosyal, demokratik, özlük ve mesleki hak ve çıkarlarının tümünü kapsamalı ve grev hakkının kullanıldığı bir süreç olmalıdır" dedi.

"BÜTÇE SAVAŞ EKONOMİSİNE HARCANIYOR"

Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan orta vadeli plana göre, 2020 yılında memur ve kamu işçilerini kapsayan personel ödeneğinde yüzde 14; 2021 yılında ise yüzde 10.2 artış öngörüldüğü ifade eden Tunç, "Vergilerimizin ülkeyi savunma adı altında, S 400’lere, F35’lere savaş ekonomisine aktarılan milyarlarca dolarlık kaynaklara baktığımızda, neden bu kadar yoksullaştığımızı da daha iyi anlıyoruz. Yukarda bahsettiğimiz oranlar dikkate alınırsa ekonomik krizde bahane edilerek siyasi iktidarın kamu emekçilerine daha fazla yoksulluğu dayatacağı açıktır" dedi.

"MEMUR SEN HÜKÜMETİN ÖNERDİĞİNİN ALTINDA SÖZLEŞMEYE İMZA ATTI"

Daha önceki üç toplu sözleşme döneminde yetkili sendika olarak masaya Memur-Sen'in oturduğunu hatırlatan Tunç, "2014-2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşme döneminde 2014 yılı için hükümetin önerdiğinin altında bir rakam olan ve seyyanen ödenen 123 TL zamma imza atmıştır. 2015 yılında ise toplu sözleşme gereği %3+%3 zam yapılmıştır. Bu sözleşme ile son 13 yılda ilk defa kamu emekçileri resmi enflasyonun altında zamma mahkum edilmişlerdir. 2018-2019 yıllarını kapsayan toplu sözleşme döneminde ise Memur-Sen, iki yıl için toplam %38,52 altında bir zamma asla imza atmayacağını iddia etmişti. Ancak hayallerin ve gerçeklerin aynı olmadığını bir kez daha gördük. 2018 için %4+%3,5; 2019 için ise %4+%5 oranına çektikleri zamma imza atarak, bu zamları kazanım gibi kamu emekçilerine açıklamakta bir sakınca görmediler" dedi.

Zorunlu Bireysel Emeklilik uygulamasından vazgeçilmelmesini isteyen BES'in bazı talepleri şöyle ;

  • Temel ücretler arttırılmalı, en düşük ücret yoksulluk sınırının üzerinde olmalıdır.
  • Her türlü ek ödemenin emekli aylığına yansıması sağlanmalıdır.
  • 2019 Yılı için gerçekleşen Enflasyon+Büyüme Oranı (Refah Payı) kadar ek zam yapılmalıdır.
  • TÜİK verilerine göre, 2020 itibariyle ortalama kira bedeli olan 1.000 TL kira yardımı ödenmelidir.
  • Bütün büro emekçilerine; yılda bir olmak üzere 1.500 TL giyim yardımı ödenmelidir.
  • Eş ve çocuk yardımı 750 TL olmalıdır.
  • Kamu emekçilerine, yılda iki kez tam maaş tutarında ikramiye ödenmelidir.
  • Çalışmayan eş için yapılan aile yardımı emeklilikte de devam etmelidir.
  • Ek göstergelerde güncelleme yapılarak, ilk, orta ve lise mezunlarının da ek göstergeden yararlandırılmasına imkân sağlanarak, en az 3600 ek gösterge tüm büro emekçilerine verilmelidir. (Adana/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ömerli'de Kürtçe yol yazısına polis engeli

SONRAKİ HABER

Mülkiyelilerden Rektör İbiş'i örnek gösteren Sözcü gazetesine yanıt

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...