11 Temmuz 2019 18:50
Son Güncellenme Tarihi: 11 Temmuz 2019 18:51

Srebrenitsa Soykırımı kurbanı 33 kişi toprağa verildi

Srebrenitsa'da 1995'te yapılan soykırımda öldürülen 33 kurbanın cenazesi, Potoçari Anıt Mezarlığı'nda defnedildi.

Fotoğraf: Samir Yordamoviç/AA

Paylaş

Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen, en az 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa Soykırımı'nın 33 kurbanı daha toprağa verildi.

Her yıl 11 Temmuz'da soykırım kurbanlarının defnedildiği Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen törene, Türkiye adına Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu katıldı.

Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'nın 11 Temmuz 1995'te Sırp birlikler tarafından işgal edilmesinin ardından gerçekleştirilen katliamda öldürülen ve yıllar sonra toplu mezarlarda bulunan 33 kurbanın cenazesi defnedildi.

Sabahın erken saatlerinden itibaren yurt içinden ve yurt dışından Potoçari Anıt Mezarlığı'na gelmeye başlayan binlerce insan, mezarları ziyaret edip dua okudu.

ANIT MEZARLIKTAKİ KURBANLARIN SAYISI 6 BİN 643

Savaş yıllarında Birleşmiş Milletler (BM) askerlerinin üs olarak kullandığı eski akümülatör fabrikasından anıt mezarlığa taşınan yeşil çuhaya sarılı tabutların başında da hüzün hakimdi. Kurban yakınları, toprağa verilmeden önce tabutlarının başına gelerek sevdiklerine veda ediyor.

Törenin ardından anıt mezarlıktaki kurbanların sayısı da 6 bin 643'e çıktı.

Defnedilen 33 kurbanın en genci 16 yaşındayken öldürülen Osman Cvrk, en yaşlısı ise 82 yaşındayken öldürülen Saha Cvrk.

Bu yıl defnedilen tüm kurbanların isimleri ise şöyle:

"Mevlid Bektic, Nedzad Bajraktarevic, Bajro Salkic, Muradif Husic, Semso Purkovic, Kasim İsakovic, Asim İsakovic, Semso Avdic, Adil Suljic, Resid Cvrk, Saha Cvrk, Fadil Gabeljic, Sidik Memic, Vekaz Tihic, Enver Tahic, Husejn Meholjic, Sabahudin Salkic, Mali Mehmedovic, Sabit Suljic, İsmet Mehmedovic, Behadil Hirkic, Esad Nukic, Ahmet Jasarevic, Zijo Mujic, Fahrudin Mujic, Hajro Tabakovic, Omer Ahmic, Osman Cvrk, Zaim Pilav, Fuad Pilav, Sadik Saranovic, Smail Tabakovic ve Hamed Tihic." (Potoçari/AA)

ÖNCEKİ HABER

Afrin'de bomba yüklü yakıt tankeri patladı: 13 kişi öldü

SONRAKİ HABER

2019 YKS sonuçları açıklandı, AYT'de 1 soru iptal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa