25 askerin öldüğü patlama doğal afet sayıldı

25 askerin öldüğü patlama doğal afet sayıldı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Afyon'daki cephanelik patlamasında yaşamını yitiren 25 askerin ailesine yolladığı mektupta askerlerin görev esnasında doğal afet nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtti.Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Afyon'da 5 Eylül'de askeri cephanelikte meydana gelen patlamada yaşamını yitiren 25 askerin ailelerine mektup yazdı. Komut

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Afyon'da 5 Eylül'de askeri cephanelikte meydana gelen patlamada yaşamını yitiren 25 askerin ailelerine mektup yazdı. Komutanlık tarafından yazılan mektupta askerlerin, "Görev esnasında doğal afet nedeniyle şehit" olduğu belirtildi. Bu durumda "görev şehidi" sayılan Afyon'daki askerler, Terörle Mücadele Kanunu kapsamının dışında kaldığı için aile bireylerine iş hakkı tanınmayacak. Ayrıca patlamada yaşamını yitiren askerlerin ailelerine 3 biner TL tazminat ödenirken, Mehmetçik Vakfı da ailelere 30'ar bin lira ödeyecek. (Ankara)
 

'DOĞAL AFET ŞEHİDİ' TANIMINA TEPKİ
 
Cephanelik patlaması için kullanılan 'doğal afet' tanımına Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanı Ersin Güluçar tepki gösterdi. Güluçar, ‘Doğal afet şehidi’ tanımını kabul etmiyoruz. Orada şehit olan Mehmetçiklerimiz herhangi bir deprem, doğal afet veya bir volkan patlaması sonucu şehit olmamışlardır. Mühimmat deposunda henüz tam açıklanamayan bir nedenden dolayı hayatlarını kaybetmişlerdir.’ dedi.
www.evrensel.net