11 Temmuz 2019 10:03
Son Güncellenme Tarihi: 11 Temmuz 2019 12:49

Yunanistan'da fırtına felaketi: 6 ölü, 108 yaralı

Yunanistan'ın kuzeyindeki Halkidiki bölgesinde sağanak ve fırtına nedeniyle 6 turist hayatını kaybetti.

Fotoğraflar: DHA

Paylaş

Yunanistan'ın Batı Trakya kesiminde sel ve fırtına hayatı olumsuz etkilerken, Halkidiki kentinde şiddetli fırtına nedeniyle 6 turist yaşamını yitirdi, 108 kişi yaralandı.

Yunanistan devlet televizyonu ERT'nin aktardığı bilgilere göre, ülkenin kuzeyini vuran ve özellikle turizm bölgesi Halkidiki'de etkili olan fırtına, can ve mal kayıplarına neden oldu. Selanik yakınları çevresinde yaşanan fırtınada 2'si çocuk 6 kişi yaşamını yitirdi. Ölenlerin tamamının Çekya, Romanya ve Rusya'dan gelen turistler olduğu belirtildi.

HALKİDİKİ'DE 6 KİŞİ ÖLDÜ, 108 KİŞİ YARALI

AA'nın verdiği bilgiye göre, Halkidiki'de etkili olan fırtına, can ve mal kayıplarına neden oldu. 6 kişi hayatını kaybetti, 4'ü ağır olmak üzere 108 kişi de yaralandı. Bölgede olağanüstü hal ilan edilirken, çok sayıda itfaiye ve sivil savunma ekibi bölgeye sevk edildi.

Yeni Kamu Güvenliği Bakanı Mihalis Hrisohoidis, hayatını kaybedenler için başsağlığı dilerken, "Bölgede sel değil, ağaçları deviren şiddetli rüzgar ve fırtına vardı. İnsanların ölümüne bu neden oldu." dedi.

Yunanistan basınına göre, Romanyalı 8 yaşındaki bir çocuk ve annesi bulundukları restoranın tavanının çökmesi ile hayatını kaybetti.

Öte yandan, 54 yaşındaki bir Rus ve 2 yaşındaki oğlu devrilen ağacın altında kalarak yaşamını yitirdi. Çekya vatandaşı ailenin iki üyesi ise karavanın rüzgar nedeniyle devrilip sürüklenmesi sonucu yaşamlarını yitirdi.

İmathia bölgesinde yaşlı bir adamın sele kapıldığı, denize açılan 62 yaşındaki bir balıkçıdan ise haber alınamadığı açıklandı.

HALK KAPALI ALANLARA SIĞINDI

Yunanistan'da Türkiyeli yurttaşların da yoğun olarak yaşadığı İskeçe, Gümülcine ve Dedeağaç kentlerinde 10 Temmuz akşam saatlerinden itibaren şiddetli fırtına, dolu ve sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Dolu ve şiddetli yağışın ardından, Gümülcine'nin Yassı köyünde sel baskınları meydana geldi. Sel suları bazı araçları sürüklerken, cadde ve sokakları göle çevirdi. Köyde yaşayanlar ev ve işlerlerine sığınarak selden kurtulmaya çalıştı. Fırtına ve dolu nedeniyle bölgede çok sayıda ev ve araçların camları kırıldı, ağaçlar devrildi. Ekili alanlar suyla kaplanırken, dolu ürünlere büyük zarar verdi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

LGS tercihleri sona erdi, sonuçlar 22 Temmuz'da açıklanacak

SONRAKİ HABER

Çin ekonomisinde son 27 yılın en düşük büyüme oranı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa