11 Temmuz 2019 09:23

Diyarbakır’da Gezici Kadın Film Günleri 13 Temmuz'da başlıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Ortadoğu Sinema Akademisi ve Mezopotamya Sinema Akademisi öncülüğünde düzenlenen Gezici Kadın Film Günleri Diyarbakır'ın 14 ilçesinde izleyiciyle buluşacak.

Gezici Kadın Film Günleri afişi

Paylaş

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Ortadoğu Sinema Akademisi ve Mezopotamya Sinema Akademisi öncülüğünde düzenlenen Gezici Kadın Film Günleri başlıyor.

13 Temmuz'da başlayacak etkinlikler 19 Temmuz'da sona erecek. Film Günleri; Diyarbakır'ın Merkez Sur, Bağlar, Yenişehir, Kayapınar ve Kocaköy, Eğil, Dicle, Çınar, Hazro, Ergani, Silvan, Lice, Kulp ve Bismil ilçelerinde izleyiciyle buluşacak.

Her gün 2 ilçede gösterim yapılacak şekilde planlanan Gezici Kadın Film Günleri'nde bir haftada, Çağla Zencirci ve Guilloume Glovanetti’nin “Sibel” filmi, Vuslat Saraçoğlu’nun “Borç” filmi, Emine Emel Balcı’nın “Nefesim Kesilene Kadar” filmi ve Banu Sıvacının “Güvercin” filmi izleyiciyle buluşacak.

"BAZI İLÇELERDEKİ KADINLARIN BU FİLMLERİ İZLEME İMKANI OLMUYOR"

Ortadoğu Sinema Akademisi Sinema Sanat Birimi üyesi Sidar Aslan, her gün 2 ilçede filmleri kadınlarla buluşacaklarını belirterek amaçlarının kadınlara ulaşmak olduğunu söyledi.

Kadın yönetmenlerin filmlerinin sinemalarda çok fazla yer almadığını vurgulayan Aslan, "Biz bu tür etkinliklerle kadın yönetmenlerin yaptıkları filmlerini kadınlar ile buluşturarak daha çok izlenmesini sağlıyoruz. Bu filmlerin içeriğine baktığımızda toplumsal sorunlara değinen ve kadınların gözüyle yapılan filmlerdir. Bazı ilçedeki kadınların bu filmleri izleme imkânları olmuyor. Biz bu filmleri kadınlara götürerek onlara izleme imkanı yaratacağız" dedi.

Sadece kadınlara film izletmeyi amaçlamadıklarını aynı zamanda iletişim ağı da kurmayı istediklerini dile getiren Aslan, "Kadınlar için daha çok neler yapabiliriz konuşmak istiyoruz" diye belirtti.

Kadınlara çağrı yapan Aslan, "Birbirimize haber vererek kadınlar bir araya getirerek filmlerimizi izlemek istiyoruz. Filmlerin içeriğinde bütün kadınlar kendini bulacaktır. Bütün kadınları gezici kadın film günlerimize bekliyoruz" diye konuştu.

ETKİNLİK PROGRAMI

Film günleri programı şöyle:

- 13 Temmuz’da saat 20.30’da Silvan ilçesinde bulunan Kinya Navin Parkı'nda yönetmenliğini Çağla Zencirci ve Guilloume Glovanetti’nin yaptığı “Sibel” filmi izleyicileriyle buluşacak.

- 13 Temmuz saat 20.30’da Eğil ilçesinde bulunan Eğil Meydan’ında yönetmenliğini Vuslat Saraçoğlu’un yaptığı “Borç” ve Kocaköy ilçesinde bulunan Köşem Bahçesi'nde “Sibel” izleyicileriyle buluşacak.

- 14 Temmuzda saat 20.30’da Ergani ilçesinin Orman Parkı’nda ve Dicle ilçesinin Belediye Parkında yönetmenliğini Emine Emel Balcı’nın yaptığı “Nefesim Kesilene Kadar” izleyicileriyle buluşacak.

- 16 Temmuz saat 20.30’da Çınar ilçesinin Nû Jiyan Parkı Amfi Tiyatrosu'nda “Nefesim Kesilene Kadar”, Bismil ilçesinin Kardeşlik Parkı'nda ve Lice ilçesinin Ceylan Önkol Parkı'nda “Sibel” izleyicileriyle buluşacak.

-  17 Temmuz saat 20.30’da Hazro ilçesinin İşkar Mahallesi'nde “Sibel”, Kulp ilçesinin Merkez Yeni Mahalle Halı Saha Kompleksi’nde yönetmenliğin Banu Sıvacının yaptığı “Güvercin” izleyicileriyle buluşacak.

-  18 Temmuz saat 20.30’da Sur'da bulunan Ben û Sen Parkı’nda “Borç” ve Bağlar ilçesinin Bağcılar Mahallesi'nde bulunan Newroz Parkı’nda “ Sibel” izleyicileriyle buluşacak.

- 19 Temmuz saat 20.30’da Kayapınar ilçesinde bulunan Tema Parkı'nda "Nefesim Kesilene Kadar” ve Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı’nda "Güvercin”'in gösterimiyle film günleri son bulacak. (Diyarbakır/MA)

ÖNCEKİ HABER

İran, İngiliz petrol tankerine müdahale iddiasını yalanladı

SONRAKİ HABER

BM: Açlık yaşayanların sayısı artıyor, açlığı bitirme hedefine ulaşamayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa