10 Temmuz 2019 22:05

Beşler ve Vedat Aydın mezarı başında anıldı 

90’lı yıllarda JİTEM tarafından katledilen HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın ve cenazesine giderken trafik kazasında yaşamın yitiren İHD yöneticileri mezarları başında anıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Diyarbakır'da JİTEM tarafından katledilen Halkın Emek Partisi (HEP) Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın ve cenazesine giderken geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybeden dönemin İHD Adana Şube Başkanı Elif Tuncer ve İHD yöneticileri Hasan Üzüm, Yusuf Üzüm, Cemal Ölçmez ile İmam Turan mezarları başında anıldı. İHD, Emek Partisi ve aile yakınları katıldı

"ONLARIN MÜCADELESİNİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Anmada konuşan İHD Adana Şube Yöneticisi Zelal Demiray, 90'lı yılların faili meçhul cinayetlerinin aydınlatılmış olmasının, bugün de evinden çıkarken kaçırılan ve günlerdir kendilerinden haber alınamayan insanların var olmasının eşitlik, adalet, özgürlük inancını arttırdığını ve ne kadar haklı bir mücadele verdiklerini gösterdiğini söyledi.

Ölüm yıl dönümü dolayısıyla Ali İsmail Korkmaz ve Gezi parkı ile demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenleri de anan Demiray, 28 yıl önce hayatını kaybeden insan hakları savunucularının anarak "Bir kez daha onurla sürdürdükleri bu mücadeleyi onlardan devralmış olmanın bilinciyle sonuna kadar insan hak ve özgürlüklerinin, barışın, adaletin, özgürlüğün savunucuları olacağımızı bir kez daha tekrarlıyoruz" dedi. 

"DEMOKRATİK BARIŞ İÇİNDE BİR ÜLKEYİ BİRLİKTE KURACAĞIZ"

Anmada söz alan Emek Partisi Adana İl Başkanı Sevil Aracı, demokrasi ve insan hakları mücadelesinde kaybettikleri arkadaşlarını en iyi onların mücadelesinin ilerleterek anabileceklerini söyledi. Türkiye'de hala insan hakları ihlallerinin devam ettiğini dile getiren Aracı, "Bugün HDP İl Eş Genel Başkanı'nin yargılandığı davada yasadışı örgüt adına faaliyetteymiş gibi suçlanıyorlar. Gerçekten çok yol yürümeye ihtiyacımız var. İnsan hakları ihlalleri devam ediyor. Sadece sosyalistleri de hedef almıyor sıradan insanları da hedef alır hale geldi. Kendilerinden olmayana tahammülü olmayan bir iktidarla karşı karşıyayız. Ama umudumuzu yükseltecek gelişmeler de oluyor. Daha demokratik, daha insani, barış içerisinde bir ülkeyi hep beraber kuracağız. O zaman onları gerektiği gibi anmış olacağız" dedi.

Adana Barosu eski başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, kimsenin ötekileştirilmediği, insan haklarına saygılı bir anayasaya ihtiyaç olduğunu dile getirdi. (Adana/EVRENSEL)


VEDAT AYDIN MEZARI BAŞINDA ANILDI

Kürt siyasi hareketinin ilk yasal partisi olan Halkın Emek Partisi’nin (HEP) Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın, katledilişinin 28'inci yıl dönümde mezarı başında anıldı. 

"DEMOKRATİK SİYASETİN ÖNCÜSÜYDÜ"

Mardin Kapı Mezarlığı'nda yapılan anmaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, HDP’li yöneticiler ve Kürt siyasetçilerle birlikte Vedat Aydın'ın kardeşi Veysi Aydın katıldı. Anma demokrasi mücadelesinde yaşamlarını yitirenler için yapılan saygı duruşuyla başladı. 

Anmada konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, Vedat Aydın'ın büyük bir devrimci ve bir öğretmen olduğunu vurguladı. "Vedat Aydın Demokratik siyasette öncü ve Kürt halkının onuruydu" diyen Ceylan, "Bunun için devletin içindeki karanlık güçler 28 yıl önce Vedat Aydın'ı katlettiler. Vedat Aydın şahsında zihniyetini de katletmek istediler. Belki Vedat Aydın'ı fiziken bizden aldılar ama fikri ve manevi olarak yüz binlerce Vedat Aydın yarattılar. Bugün milyonlarca insan hakikati, barışı ve onurlu bir yaşamı sağlamak için Vedat Aydın yolunda ilerliyor. Vedat Aydın ölmedi ve yüreklerde yaşıyor" diye konuştu. 

"HALKA ÖNCÜ OLANLAR DEVLETİN HEDEFİNDEDİRLER"

Aydın'ın kardeşi Veysi Aydın, devlet tarafından katledilen ağabeyinin katillerinin 28 yıldır ortaya çıkarılmadığını hatırlatarak, "Bunca yıldır biz katilin peşinde değiliz. Çünkü biliyoruz ki katil bir organizasyonladır. Geçmişten beri Kürtlere bu yapılmıştır. Bunun için tek tek kişilerin peşine düşmüyoruz” dedi.

"ZİHNİYET DEĞİŞMEDİ"

HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ise Vedat Aydın’ın faillerinin bilinmesine rağmen 28 yıldır açığa çıkarılmadığına dikkat çekerek, "Bu devletin kuruluşundan beri var olan zihniyeti değişmedi. Halkımıza ve öncülerimize karşı düşmanlıklar her tülü katliamları yapıyor" diye belirtti. 

"İNKAR VE İMHA POLİTİKALARINI KARŞI BİR ARAYA GELDİLER"

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık da, "Barış ve demokrasi çığlıklarını yükselttiler. Uyanmış olan Kürt halkının iradesini kırmak için bu saldırıyı yaparak, Kürt halkını yıldırmak isteyenler yanıldıklarını anladılar. Kürt halkının mücadelesi devam ediyor" diye konuştu. 

5 Temmuz 1991’de gece vakti evinde gözaltına alınan HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın’ın cenazesi iki gün sonra 7 Temmuz’da Elazığ’ın Maden ilçesi yakınlarında işkence edilmiş bir halde bulunmuştu. (Diyarbakır/MA)

 

ÖNCEKİ HABER

Bakan Soylu'nun hedef gösterdiği 8 HDP'li tahliye edildi

SONRAKİ HABER

Afyon'da yolcu otobüs devrildi, 7 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa