Portekiz emekçileri 14 Kasımda genel grevde

Fotoğraf: AA

Portekiz emekçileri 14 Kasımda genel grevde

40 yılın en büyük krizini yaşayan Portekiz’de hükümet, katı mali önlemler içeren bütçe tasarısını açıkladı. Maliye Bakanı Vitor Gaspar ortalama gelir vergisi artışının yüzde 9,8'den gelecek sene yüzde 13,2'ye yükseleceğini belirtti.BBC Türkçe’nin yansıttığı habere göre

BBC Türkçe’nin yansıttığı habere göre geçtiğimiz sene 78 milyar avroluk bir kurtarma kredisi alan Portekiz’de, Maliye Bakanı Gaspar kurtarma paketinin öngördüğü koşulların ancak bu bütçe düzenlemeleri ile yerine getirilebileceğini söyledi. ‘Esneklik olmayacağını’ aktaran Gaspar, önlemlerin geciktirilmesinin, ülkeyi, kendi ifadesiyle, borç ve başarısızlığın tahakkümü altına sokacağını söyledi. Hükümetin önerileri kamu harcamalarında gelecek sene 2 milyar 700 milyon avro kesinti yapılmasını, kamudaki 600 bin çalışanın yüzde 2'sinin işten çıkarılmasını da öngörüyor. Kriz koşullarında işsizlik oranı yüzde 15'i bulurken, bu oranın gelecek sene yüzde 16.4'e yükseleceği tahmin ediliyor.

KEMER SIKMA POLİTİKALARINA TEPKİ

Portekiz’de hükümetin katı mali önlemlerine ana muhalefet partisi başta olmak üzere sendika ve halktan büyük tepki var. Sosyalist Parti'nin lideri Antonio Jose, bütçe taslağını ‘mali atom bombası’ olarak niteledi. Hükümetin istifası talebiyle meclis önünde toplanan 2 bin kadar gösterici ‘Birlik içindeki bir halk yenilmez’ sloganları attı. Portekiz'in önde gelen sendikalarından olan CGTP de ‘İnsanların onuruna saldırı düzenlendiğini’ ifade etti; Diaria Economico gazetesi de ‘Bu Portekiz halkına hakarettir’ ifadesini kullandı.

14 KASIMDA GENEL GREV

Protesto gösterilerinin ardından hükümetin sosyal güvenlik katkı payını yüzde 11'den yüzde 18'e çıkarma planından vaz geçtiği Portekiz'de, sendikalar 14 Kasımda genel grev yapmaya hazırlanıyor. Hükümetin gelir vergisindeki artış için önerdiği oran pek çok işçinin bir aylık maaşına denk düşüyor. Bütçe önerileri, gelir vergisi kademelerinin de sekizden beşe düşürülmesini ve gelecek sene bütün çalışanların gelirlerinden bir defa olmak üzere yüzde 4 oranında kesinti yapılmasını öngörüyor. Sermaye getirileri ile ilgili vergiler de yüzde 25'den yüzde 28'e çıkarılıyor. Uzmanlar ise esas daralmanın 2013'de daha büyük olmasını bekliyor. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net