10 Temmuz 2019 14:34

Trump'a "beceriksiz" diyen İngiltere'nin ABD büyükelçisi Kim Darroch istifa etti

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Trump'a "beceriksiz" diyen ABD Büyükelçisi Kim Darroch'ın istifa ettiğini açıkladı.

Görsel, Kim Darroch'un Twitter hesabından alınmıştır

Paylaş

Trump’la ilgili "beceriksiz", "özgüvensiz" dediği iddia edilen elektronik posta yazışmalarının sızdırılmasının ardından İngiltere'nin ABD Büyükelçisi Kim Darroch'ın istifa ettiği duyuruldu.

Kim Darroch istifa mektubunda yaptığı açıklamada, "Elçiliğin resmi belgelerinin sızdırılmasından bu yana spekülasyonlar oldu. Bu spekülasyona bir son vermek istiyorum. Mevcut durum benim rolümü istediğim gibi yapmamı imkansız kılıyor." dedi.

NE OLMUŞTU?

İngiliz Daily Mail gazetesinin pazar edisyonu Mail On Sunday'de yayımlanan haberde, Darroch'ın diplomatik yazışmaları olduğu öne sürülen metinler yayımlanmış, İngiliz Dışişleri Bakanlığı haberi yalanlamamıştı. Haberde, Darroch'ın ABD Başkanı ile ilgili "Trump yönetiminin esasen daha normal, daha az işlevsiz, daha az tahmin edilemez, daha az hizipçi, diplomatik olarak da daha az sakar ve beceriksiz olacağına inanmıyoruz." ifadesine yer verilmişti.

Trump yönetimindeki Beyaz Saray'ın "yetkin" olarak görüleceğini düşünmediğini kaydeden Darroch, ayrıca mevcut idarenin "utanç içinde sona ermesine yol açabilecek bir şeylerin ortaya çıkabileceği" değerlendirmesini de yapmıştı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ise söz konusu sızıntının kaynağını araştırdıklarını açıklamıştı.

AA'nın haberine göre, Trump da kendisi hakkında "beceriksiz" dediği iddia edilen Darroch için "aptal" ifadesini kullanmıştı. Trump, açıklamasında, "İngiltere'nin ABD'ye kakaladığı kaçık büyükelçi bizi heyecanlandıran biri değil, çok aptal bir adam. Elçi, önce başarısız Brexit müzakereleri hakkında kendi ülkesi ve Başbakan May ile konuşmalı." ifadesini kullandı.

İngiltere Başbakanı Theresa May'in Brexit sürecini kötü yönettiğini bir kez daha öne süren Trump, "Büyükelçiyi tanımıyorum ama gururlu bir ahmak olduğu söylendi bana. Kendisine, ABD'nin şu anda dünyanın en iyi ekonomisine ve ordusuna sahip olduğu ve bunların giderek daha da güçlendiğini söyleyin. Teşekkürler Başkan!" değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Trump, dün de kendisi hakkında "beceriksiz" dediği iddia edilen İngiltere'nin Washington Büyükelçisi Darroch'ı hedef alan açıklamalar yapmış ve "Kendisiyle artık işimiz olmaz." ifadesini kullanmıştı.

(DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Hükümetin 2023 için belirlediği hedefler 6 yılda neredeyse yarı yarıya düştü

SONRAKİ HABER

Salih Tekstil işçileri hakları için imza kampanyası başlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa