09 Temmuz 2019 16:35

CHP’li Karabat: Muhalefete bıçaklı tehdit

CHP Milletvekili Özgür Karabat, 23 Haziran seçimi öncesi verdiği röportaj nedeniyle Reis Boz isimli kişinin bıçakla tehdit edilmesini TBMM gündemine taşıdı.

Fotoğraf: CHP Basın Birimi

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, yazılı bir soru önergesi vererek 23 Haziran seçimi öncesi verdiği röportaj nedeniyle evine bıçak saplanarak tehdit edilen Reis Boz’u TBMM gündemine taşıdı. Karabat, düşünce hürriyetinin Anayasal bir hak olduğuna dikkat çekerek devletin bu hakkın korunmasından birinci derecede sorumlu olduğunu ifade etti.

İKTİDAR ELEŞTİRİLERE TAHAMMÜLSÜZ

Soru önergesinde; “Salt düşüncelerini ifade etti ve hükümeti eleştirdi diye bir vatandaşın böylesine tehditlere maruz kalması kabul edilemez” diyen Karabat, muhaliflere linçe varan saldırıları meşru gören anlayışın giderek yaygınlaştığını ve iktidarın kendisine yönelen en demokratik eleştiriye bile tahammül edemediğini iddia etti.

ÖNERGELERE CEVAP VERİLMİYOR

İçişleri Bakanı’na daha önce de söz konusu röportajları yapan İstanbul Times TV’ye yönelik engelleme ve tehdit iddialarını sorduğunu da hatırlatan Karabat; “Daha önce de İstanbul Times TV’nin çalışmalarının engellendiği yönünde şikâyetler tarafımıza bildirildi. Konuyu yazılı olarak aylar önce İçişleri Bakanına sorduk, hala önergemize cevap bekliyoruz. Hem röportajı yapan vatandaşın ve ailesinin tehdit edilmesi hem de haber kanalının çalışmalarının valilikçe engellenmesi haklı olarak bizleri kaygılandırmaktadır” dedi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul’da 23 Haziran’da gerçekleşen seçimler öncesinde birçok medya kuruluşu sokak röportajları yapmıştı. İstanbul Times TV adlı bir yerel haber kanalına Reis Boz adlı bir kişi röportaj vermiş, röportajın sosyal medyada hızla yayılmasının ardından ise Reis Boz’un evinin duvarına ismi yazılarak yanına bir bıçak saplanmıştı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Bergama belediyesindeki işçilere "Hizmet-İş'e üye olun" baskısı

SONRAKİ HABER

Çanakkale'de ağaç katliamına ve siyanürle maden aramaya tepki büyüyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa