09 Temmuz 2019 15:27

Gazeteci örgütlerinden ortak açıklama: SETA'nın gazetecileri fişlemesi suçtur

TGC, PEN Türkiye, TGS, DİSK Basın-İş, TYS, Türkiye Yayıncılar Birliği, Haber-Sen ve ÇGD, "SETA'nın gazetecileri fişlemesi suçtur" pankartı altında ortak basın açıklaması düzenledi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, PEN Türkiye, Türkiye Gazeteciler Sendikası, DİSK Basın İş, Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye Yayıncılar Birliği, Haber Sen ve Çağdaş Gazeteciler Derneği, SETA'nın gazetecileri fişlediği ve hedef gösterdiği rapor sebebiyle, bugün "SETA'nın gazetecileri fişlemesi suçtur" pankartı altında ortak basın açıklaması düzenledi.

Çağlayan'daki Türkiye Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen ortak basın açıklamasını okuyan TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, gazetecilerin yıllardır sistematik olarak baskı altında tutulduğunu vurguladı ve " 2019 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde 157. sırada yer alan Türkiye, dünyada en fazla profesyonel gazetecinin hapiste olduğu ülkelerden biridir" dedi. "Baskılarla kapatılan yüzlerce yayın organı" olduğuna işaret eden Güneş, "10 bini aşkın gazeteci işsiz bırakılmıştır" dedi.

"HABER BAŞLIKLARI WHATSAPP'TAN BİLDİRİLİYOR"

Gazetecilerin sansür ve oto sansürün etkisi altına alındığını belirten Güneş, "Aktif çalışan gazeteciler, iktidar organları tarafından WhatsApp gruplarına eklenmekte, haberin hangi başlıklarla yapılacağı talimatlarla bildirilmektedir" dedi. "İktidar tek tip gazeteci, tek tip haber istemektedir" diyen Sibel Güneş,  iktidara yakın Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı(SETA) tarafından bir fişleme raporu yayınlandığını belirtti ve "basın tarihi açısından kara bir leke olan bir çalışma yayınlamıştır" dedi.

"ÇOK SESLİLİKTEN RAHATSIZLAR"

"150 gazetecinin can güvenliği tehlikeye atılmıştır" diyen Güneş, gazetecilerin "fotoğrafları, özgeçmişleri ve daha önce çalıştıkları kurumları ile sosyal medya paylaşımları listelenmiştir" dedi. "İsmail Çağlar, Kevser Hülya Akdemir ve Seca Toker imzalı raporda basın kuruluşlarına 'gazetecileri denetleyin' önerisi getirildiğini" hatırlatan Güneş, 'gazeteciliğin evrensel boyutunu anlamadıkları, çok seslilikten rahatsız oldukları ortadadır" dedi.

"Gazetecilerin görevi iktidarın istediği yayını yapmak değildir" diyen Sibel Güneş, 'devleti şoke eden, inciten, rahatsızlık veren' düşünceleri de kapsayan, halkın haber almasından ve gerçeklerden haberdar olmasından sorumludur" dedi.

"SALDIRILARDAN SETA SORUMLUDUR"

"Meslektaşlarımıza yönelik olası saldırılardan SETA sorumlu olacaktır" diyen Güneş, "SETA ya da çok yüksek maaşlı uzmanları ve çok yüksek mali ödeneklerini gazeteci fişleme yerine" ifade özgürlüğü üzerindeki baskıları araştırmaya ayırmasını tavsiye ediyoruz" dedi.

ÖDÜL DEĞİL CEZA VERİLMELİDİR

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, SETA'nın bu araştırma ile ödül beklediği vurgulayarak, " SETA ciddi bir araştırma yapmamıştır, Dünya'nın sayılı ajanslarında görev yapan Türkiye'li gazetecileri hedefe koyup suçlamalarda bulunmuştur" dedi. "Ülkede son 3 günde 3 arkadaşımız hapis cezası aldıgını" vurgulayan Turgay Olcayto, "Gazetecilerin bir ayağının adliyede olduğu bir ortamda SETA, MİT'in ya da polisin görevini üstlenmiştir" dedi.

PEN Türkiye Başkanı Zeynep Oral, "bu rapora göre kadın sorunlarıyla bile ilgilenmek suç sayılıyor" dedi. "Meclisteki yasal bir parti olan HDP ile ilişki kurmak suçmuş gibi gösteriliyor" diyen Oral, "Rapora göre hükümeti eleştirmek, yolsuzluk var, ülke ekonomik krizde demek, her ay 30 kadının öldürüldüğü gerçeğini dillendirmek suç" dedi.

"UZANTI ARANACAKSA SETA'DIR"

TGS Genel Merkez Yoneticisi Can Uğur, "Kendi koltuklarına daha rahat oturmak için çokça arkadaşımız bu zihniyetten zarar gördü, canları pahasına mesleklerini sürdürüyorlar" dedi.  "Gazetecilerin hedef gösterilmesi döneminin kapanmasını istediklerini" vurgulayan Uğur, "ülkede bir uzantı arayacaksak bu SETA'dır" dedi.

DİSK Basın İş Başkanı Faruk Eren, "bu araştırma bir muhbirlik metnidir" dedi. "Bu metin ilk değil" diyen Eren, "bizi izleyemeyen tüm tutuklu meslektaşlarımıza selam yolluyoruz" dedi. Faruk Eren "Tarihe bu cahiller değil, onurlu meslektaşlarımız geçecek" dedi.

"HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA SEVK EDİYOR"

Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Adnan Özyalcıner, ifade özgürlüğünün yok sayıldığını vurgulayarak, "SETA açıkça suç işledi" dedi. "Halkı kin ve düşmanlığa sevk etmekle kalmıyor" diyen Özyalçıner, "tek adam rejiminin yandaşı olmakla kalmamış, ifade özgürlüğü yoksa, insan hak özgürlüğünden bahsedilemez demiş" dedi.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, "Dünya yayıncılığı iki temel üzerinde yükselir; biri düşünce ve ifade özgürlüğünü yaymak, diğeri telif hakkıdır" diye vurguladı. SETA'nın raporu düşünce ve ifade özgürlüğünü doğrudan ihlal etti" diyen Kocatürk, "bu rapor hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmazsa, ne yazık ki gazeteci ve yazarların yaşam hakkı ve düşüncesini ifade etme hakkı zarar görür" dedi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Şener, "geçtiğimiz ayda gazeteciler sokak ortasında dövüldüler" dedi. Bu saldırıların iktidar tarafından desteklendiğinde, can güvenliğini yok sayan saldırılarla karşılaşıyoruz" dedi.

"15 TEMMUZ'DAN SONRA GÖREVLERİ FİŞLEMEK"

Haber Sen MYK Üyesi Ayşe Noyan Koluman, "15 temmuzdan sonra SETA gibi kurumlar gazetecileri fişlemeyi görev bildiler" dedi.

"TRT İLE SETA'NIN YAYIN ANLAYIŞI ORTAKTIR"

TRT haber Sen 5.nolu Şube Sekreteri Deniz Salman, "TRT'nin ne muhabirini ne kamerasını görüyoruz, anlaşılan ajanstan alıp malum çevreler diye haberleştirecekler diye tahmin ediliyoruz" dedi. Neler oluyor TRT'de diye bir bildiri yayınladıklarını hatırlatan Salman, bütün iktidarların TRT'de yayın içeriğinden personel alımına kadar müdahalelerde bulunduğunu hatırlattı ve "bugün bu doruk noktasına ulaşmıştır" dedi. SETA'dan TRT'ye yüzlerce personel alımı sağlandığını vurgulayan Salman, son kararname ile 1800 deneyimli yayıncı TRT'den emekli edilmişti" dedi. Siyasi bir kadrolaşma ile karşılaşıldığını vurgulayan Salman, TRT 1'de Enine Boyuna programının sunucusu SETA'nın kurucusu İbrahim Kalın'dır" dedi. "Taha Özkan, Hatem Ete, Burhanettin Duran gibi bildiğimiz isimler programlarda yer aldılar" diyen Salman TRT ile Seta ortak bir yayın anlayışına girmiştir" dedi. Sunucular ve konukların da benzer bir ilişkiyi içerdiğini vurgulayan Salman, " aldıkları ücretleri de merak etmekteyiz Sayıştay raporlarında açıklanmadığı için bilemiyoruz" dedi. "TRT World'de de karşımıza çıkıyor kendileri" diyen Salman, "TRT WORLD'de düzenlenen forumda beyin takımı nedense yine SETA ile yolları kesişiyor" dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Snoop Dogg: Kadın futbolculara hak ettiğini verin

SONRAKİ HABER

Dersim’de 29 bölge geçici özel güvenlik bölgesi ilan edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa