09 Temmuz 2019 10:36

Bamyanın kilosu 18 lirayı gördü, pazar esnafı "normal" dedi

Bamyanın kilosu 18 liraya satılıyor. Üretim zorluğu nedeniyle fiyatın "normal" olduğunu savunan pazar esnafı alıcı bulamamaktan şikayet ediyor. Vatandaş ise "Ancak 250 gram alabiliyoruz" diyor.

Fotoğraf: Umut Karakoyun/DHA

Paylaş

Yaz aylarının beklenen sebzesi bamya, pazar tezgahlarına düştü ancak fiyatı el yakıyor. Bamyanın üretiminin zor olduğunu vurgulayan pazar esnafı 10- 20 TL arasında değişen kilogram fiyatının normal olduğunu savunuyor ancak alıcı bulamamaktan şikayet ediyor.

"ALICIDA PARA YOK"

Evli ve 3 çocuk annesi pazarcı Özlem Sezin, bamyanın fiyatının yüksek olmasının yetiştirme ve toplanma aşamasındaki zorluklardan kaynaklandığını söyledi. Sezin, "Bamya, toplaması zor, eziyetli bir ürün. Buna rağmen fiyatı normal. Bana göre en az 15 lira olmalı ki çiftçinin de satanın da emeği korunmalı" dedi. Bamya satışı yapamadıklarını kaydeden Sezin, alıcılarda para olmadığını bu nedenle ürünü tarladan geliş fiyatına satmak zorunda kaldıklarını belirtti.

"FİYATI DÜŞMEZ, AKSİNE ARTABİLİR"

Bamyanın kilogramını 18 TL'den satan pazarcı Okay Tunç da fiyatının normal olduğunu öne sürerek şunları söyledi:

"Bamya üretimi emek ister. Bamya üreten bir çiftçi, başka bir işle uğraşamaz. Her gün ilgi ister. En zor işçiliktir. İlaçlaması, sulaması, gübrelemesi ayrı ayrı. Bamya çiçek açıyor. Bunun için sabah ezanında kalkarsın karanlıkta açmış bamyaları toplarsın. Yetiştirilmesindeki emeği bilmeyenler, pahallılığını anlayamaz. Bu emeğe göre fiyatı az bile. Ayrıca çok az yetişiyor. Bu nedenle fiyatı düşmez, aksine artabilir. Bamya alıcı bulsa, fiyatı daha da yükselir. Alıcı olmadığı için fiyatı düşük."

"BU YIL FAZLA EKİM YAPILMADI"

Pazarcı Cemal Üçgül ise bu yıl fazla ekim yapılmadığı için ürünün az olduğunu söyleyerek, "Bamyanın toplaması çok zor. Zahmetli bir ürün olduğu için bir çok kişi ekmekten vazgeçiyor. Bu nedenle ürün az, bu da fiyatını etkiliyor. Ancak müşteriler fiyatını yüksek olarak algılamasın, gerçekten bunun eziyetini üreten, tarlada çalışan bilir. Ayrıca gübre, ilaç, mazot fiyatları yüksek. Bu da ürünün satış fiyatına yansıyor" diye konuştu.

"YALNIZCA 250 GRAM ALABİLİYORUZ"

Geçen hafta bamyayı 10 liraya aldığını şimdi ise fiyatının 18 TL'ye çıktığını kaydeden Aysel Güler de artık kiloyla alamadığını, yalnıza 250 gram alabildiğini belirtti. (İzmir/DHA)

ÖNCEKİ HABER

AYM yüzde 98 engelli raporu "hayati tehlike" görmedi

SONRAKİ HABER

Maltepe Belediyesi’nde uygulanmayan TİS krizi: İşçiler iş bırakmaya hazırlanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa