08 Temmuz 2019 17:19

Fed: Faiz indirimi ihtimali düştü

Fed yetkilerinin büyük bir çoğunluğunun geleceğe yönelik faiz indirimi beklentilerini azalttıklarını duyurdu.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

ABD Merkez Bankası (Fed), ABD tarihinde görülen en uzun süreli olan, ekonomik büyümeyi desteklemeye yönelik tepki gösterme sözünü hatırlattı ve Fed yetkilerinin büyük bir çoğunluğunun geleceğe yönelik faiz indirimi beklentilerini azalttıklarını duyurdu. Fed’in altı aylık para politikası raporunda, “Ekonomik faaliyete dair gidişat, dengede aşağı yönlü hale geldi ve ekonomik görünümle ilgili belirsizlikler arttı” denildi.

Ocak ayından bu yana “sabırla” sıkı para politikasını sürdüren Fed, haziran ayındaki son toplantısında, gerektiği durumda ülke ekonomisini korumak için para politikasını gevşetme sinyali vermişti. Fed, 2018 yılında dört kez faiz artırımına giderken, ABD Başkanı Donald Trump, Fed’i yavaşlayan ekonomik büyüme ve hisse senedi piyasalarını zor duruma sokmakla suçlamıştı.

FAİZDE TERS KÖŞE

Finans piyasalarında, CME Group’un yönettiği CME FedWatch Tool programı verilerine göre yapılan tahminlerde temmuz ayında bir faiz indirimi ihtimali yüzde 100 olarak görülüyordu. Yatırımcıların tahminleri, haziran ayında tarım dışı istihdamın 224 bin kişi artması sonrasında gelen Fed açıklamasıyla tersine döndü. Fed, Haziran ayında yayınlanan güncellenmiş ekonomik tahmininde, Fed yetkililerinin yarısının bu yıl faiz oranlarını düşürme ihtiyacına diğer yarısının ise faizleri sabit tutma gereğine işaret ettiklerini belirtmişti. (İstanbul/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Parlak ilk duruşmada tahliye edildi

SONRAKİ HABER

İBB 39 ilçenin toplanma ve geçici barınma alanlarını belirledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...