08 Temmuz 2019 16:09

Elektrik Mühendisleri Odası: Çorlu’da tren kazası ihmal zinciri sonucu yaşandı

Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Çorlu tren katliamının 1. yılında bilirkişi raporu paylaştı: Suyu akıtacak menfez 145 yıllık ve üçte biri tıkalı.

Fotoğraf: Elektrik Mühendisleri Odası

Paylaş

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi, 25 kişinin yaşamını yitirdiği ve 318 kişinin yaralandığı Çorlu tren katliamının yıldönümünde hazırladığı raporu paylaştı.

EMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu adına raporu sunan EMO Meslek Dalı Komisyon Başkanı Hakkı Kaya Ocakaçan, ayrıntılı bilirkişi raporu, TCDD teftiş heyeti raporu ve TMMOB’ye bağlı odaların yaptığı çalışmalar sonucunda bu kazanın bir dizi ihmal ve en önemlisi de kabul edilemez sistem hatası nedeniyle gerçekleştiğini vurguladı. Kazanın nedeni olarak sunulan şiddetli yağmurun o bölgede “beklenmedik ya da öngörülmedik” olmadığını belirten Ocakaçan, “Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan verilere göre yağışın şiddeti yüksek olmakla birlikte yedi yıl geriye gidildiğinde çok daha yoğun yağışlarla karşılaşıldığı görülmektedir” dedi. Kaza mahallinde travers ve rayların altında bulunan en az 30 cm’lik balast tabakasının tamamen sürüklendiğini hatırlatan Ocakaçan, suyu aktaracak menfezin 145 yıllık olduğunu ve üçte birinin tıkalı bulunduğunu söyledi.

"750 KM’LİK BİR HAT BİR KİŞİNİN SORUMLULUĞUNDADIR"

Umumi Muayene raporunda menfezde mutlaka balast tutucu yapılması gerektiği bilgisine rağmen bu işlemin yapılmamış olduğuna dikkat çeken Ocakaçan, makinistlerin hız sınırı içinde seyri sürdürürken trenin sarsılmasıyla birlikte treni durdurmaya çalıştıklarını ama trenin son beş vagonunun devrildiğini belirterek “Bilirkişi raporlarına göre Makinistlerin herhangi bir kusuru yoktur” dedi.

Ocakaçan, tespit edilen aksaklıkların giderilmemesinin yanı sıra, TCDD’de çalışan eleman sayısının hem yetersiz, hem de liyakat düzeyinin düşük olduğunu vurgulayarak “Mühendislerin yapması gereken işler teknikerlere bırakılmıştır. Bu da sorunların çözümünü engellemiştir. Edirne Kapıkule’den Eskişehir’e yaklaşık 750 km’lik bir hat bir kişinin sorumluluğundadır” değerlendirmesinde bulundu. (İstanbul/EVRENSEL)    

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İran Dışişleri Bakanı: İngiltere'nin İran tankerine el koyması korsanlıktır

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa