08 Temmuz 2019 16:02

İran Dışişleri Bakanı: İngiltere'nin İran tankerine el koyması korsanlıktır

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İngiltere'nin İran'ın petrol yüklü tankerine kanun dışı şekilde el koyduğunu ifade ederek tepki gösterdi.

Ekran görüntüsü Cevad Zarif'in Youtube hesabından alınmıştır

Paylaş

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İngiltere'nin Cebelitarık Boğazı'nda İran'a ait petrol tankerine el koymasını ‘korsanlık’ olarak nitelendirdi. Zarif, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

“İran ne Avrupa Birliği (AB) üyesidir ne de Avrupa'nın bir petrol yaptırımına muhataptır. Bildiğim kadarıyla AB, sınır ötesi yargısal yetki kullanmaya karşıdır. İngiltere'nin 'B takımı' adına İran'ın petrol yüklü tankerine kanun dışı şekilde el koyması korsanlıktır. Bu, tehlikeli bir emsaldir ve şimdi son verilmelidir.”

Zarif, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid'i ‘B Takımı’ olarak adlandırıyor.

İngiltere'ye bağlı Cebelitarık özerk yönetimi, perşembe günü “Suriye'ye petrol taşıdığı” öne sürülen İran'a ait petrol tankerini alıkoymuştu. (AA)

ÖNCEKİ HABER

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli: Seçenek yaratmazsak baskı ve şiddet artacak

SONRAKİ HABER

IMF, 2019 küresel büyüme beklentisini yüzde 3,2’ye düşürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa