08 Temmuz 2019 15:47

Karpuzun kilogram fiyatı tarlada 10 kuruşa kadar düşünce üreticiler hasat etmedi

Tarlada kilogram fiyatı 10 kuruşa kadar düşen karpuzu üreticiler hasat etmedi.

Karpuz tarlası

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Adana’da tarlada kilogram fiyatı 10 kuruşa kadar gerileyen karpuzu üreticiler hasat etmedi. Karpuz tarlalarındaki tabloyu yerinde inceleyen CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, “Hem üreticinin hem tüketicinin mutlu olacağı, birlikte kazanacağı bir sistem için tarımsal faaliyetlerin ve çiftçilerin mutlak suretle desteklenmesi gerekiyor” dedi.

Tarlada fiyatı 10 kuruşa kadar düşen karpuz, nakliye giderini bile karşılamayınca üretici hasat etmeden karpuz tarlasını sürdü. Karataş Ovasındaki karpuz ekili arazilerde inceleme yapan Ayhan Barut, gördüğü yürek yakan acı tabloya tepki gösterdi. Adana’daki bereketli topraklarda yetişen karpuzun tarlada kaldığını anlatan Barut, “Üretici karpuzunu hasat etmeden tarlayı terk etti. Traktörlerle tarlalarını sürüyor. Diğer taraftan yoksul insanlar tarlalarda kalan karpuzu topluyor. Tarlada kilogramı 10 kuruş olan karpuz büyükşehirlerde marketlerde 1 liranın üzerinde satılıyor. Üretici ürettiğinden zarar etmiş, nakliyesini bile karşılamadığı için ürünü toplamadan tarlasını sürüyor. Tüketici ise yüksek fiyattan karpuz almak zorunda kalıyor” diye konuştu.

ÜRETİM VE ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ

Hem üreticinin hem tüketicinin mutlu olacağı ve birlikte kazanacağı bir sistem için, tarımsal faaliyetlerin ve çiftçilerin mutlak suretle desteklenmesi gerektiğini belirten Ayhan Barut, “Yurtdışındaki üretilen ürünlere ve diğer ülkelerin çiftçilerine değil, kendi çiftçimize ve tarımımıza destek verilmesi gerekiyor. Böyle olursa bu tablo yaşanmaz. Çok acıdır ki, sarı sıcağın altında yüksek girdilerle üretilen karpuz maalesef tarlada kalmış, hasat dahi yapılmadan sürülüyor. Tarımsal üretimin ve çiftçilerin desteklenmesini isterken, ulusal bir tarım politikası belirlenmesini, tarımsal üretim planı yapılmasını, mağduriyeti önleyecek adımlar atılmasını talep ediyoruz” diye konuştu. (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

AKP'li belediye başkanlarından Ekrem İmamoğlu'na tebrik ziyareti

SONRAKİ HABER

Takipteki bireysel kredi miktarı 20 milyar TL

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa