10 Nisan 2011 11:26

1 Mayıs Gebze’de kutlanacak

1 MAYIS’ı Gebze’de kutlama kararı alan Gebze Sendikalar Birliği (GSB), Gebze’deki bütün işçi ve emekçilerin 1 Mayıs’a katılması için çalışmaları başlatacak. Gebze’de süren mücadeleleri de ele alan GSB, Bericap direnişinin kitlesel ziyaret edilmesi ve Birleşik Metal-İş’te örgütlü Arf

1 Mayıs Gebze’de kutlanacak

Paylaş

1 MAYIS’ı Gebze’de kutlama kararı alan Gebze Sendikalar Birliği (GSB), Gebze’deki bütün işçi ve emekçilerin 1 Mayıs’a katılması için çalışmaları başlatacak. Gebze’de süren mücadeleleri de ele alan GSB, Bericap direnişinin kitlesel ziyaret edilmesi ve Birleşik Metal-İş’te örgütlü Arfesan’daki grevin desteklenmesi kararlarını aldı.

GSB toplantısı Birleşik Metal-İş, Çelik-İş, Eğitim-İş, Eğitim Sen, Emekli Sen, Hizmet-İş, Kristal-İş, Lastik-İş, Petrol-İş ve Tez Koop-İş Gebze şubelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. GSB Dönem Sözcüsü ve Çelik-İş Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç, geçen yıl 1 Mayıs’ı Taksim’in uzun yıllar sonra açılması nedeniyle İstanbul’da kutladıklarını ancak bu yıl 1 Mayıs’ı geçen yıllarda olduğu gibi Gebze’de kutlama kararı aldıklarını dile getirdi. Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki günlerde örgütlerimizle, temsilcilerimizle ve tabanımızla yapacağımız değerlendirmeler sonucunda 1 Mayıs’ı hangi saatte ve hangi amaçlar çerçevesinde kutlayacağımızın değerlendirmesini yapacağız. Ve 1 Mayıs’ı, Gebze’de işçi sınıfına, emek kentine yaraşır bir olgunlukta ve güzellikte yapacağımızı buradan tüm kamuoyuna ilan ediyoruz.”

TALEPLER

Seçimlerin yaklaştığı bir dönemde 1 Mayıs’ın kutlanacağına dikkat çeken Koç, 1 Mayıs vesilesiyle emek hareketi üzerinde oluşan baskıları kamuoyuyla paylaşmak istediklerini ifade etti. “Gebze Sendikalar Birliği sendikal hareketin önündeki tıkanıklığın aşılması, örgütlenme özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması amacıyla bu dönemi bir fırsat olarak değerlendiriyor” diyen Koç, talepleri şöyle sıraladı: “Önümüzdeki dönemde çıkartılması gereken sendikalar yasası, toplusözleşme grev kanunun demokratik katılımcı bir yöntemle, tüm konfederasyonlarımızın ittifak edeceği bir şekilde çıkartılması talebimizi gündeme getireceğiz. Türkiye’deki gelir paylaşımının ortaya çıkarttığı sosyal adaletsizliği, dengesizliği öne çıkartmayı düşünüyoruz. Eğitim ve sağlığın paralı hale gelmesine karşı olduğumuzu bunların tüm vatandaşlarımız için parasız olması gerektiğini dile getireceğiz. Kamu çalışanlarının problemlerini,esnafımızın, köylümüzün, dar gelirlilerin, emeklilerin meselelerini gündeme getirmeyi düşünüyoruz. Kısacası emeğin üzerindeki bütün problemleri 1 Mayıs vesilesiyle Gebze kamuoyuyla ve Türkiye kamuoyuyla konfederasyonlarımızın gündemine de denk düşen bir şekilde dile getirmeyi düşünüyoruz.”

MÜCADELELERE DESTEK

Gebze’de süren mücadelelere de değinen Koç, Petrol-İş’in örgütlü olduğu Bericap’ta direnişinin 105. günü doldurduğunu söyledi. 14 Nisan’da saat 17.00’da Bericap işçilerini kitlesel ziyaret etme kararı aldıklarını ifade eden Şerafettin Koç, “Petrol-İş sendikamızın organize edeceği, Türk-İş, DİSK ve diğer konfederasyonlarımıza bağlı sendikaların ve bölgemiz dışından da katılacak arkadaşların desteğiyle oradaki direnişçi kardeşlerimizle bir arada olacağız” dedi. Birleşik Metal-İş üyesi Arfesan işçilerinin MESS sözleşmeleri kapsamında greve çıktığını hatırlatan koç, “Oradaki arkadaşlarımızın MESS’e ve işverenlere karşı verdiği büyük mücadeleye de Gebze Sendikalar Birliği olarak destek vereceğiz” dedi. (Gebze/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Grev örnek olmalı

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa