15 Ekim 2012 14:13

‘MKÜ’de neler oluyor?’

HATAY’da Eğitim Sen, SES, DİSK Genel İş, TMMOB İl Temsilciliği, Hatay Tabip Odası ortak bir açıklama yaparak Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) yaşanan ceza ve soruşturmaları protesto etti.Ortak açıklamayı okuyan Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Ayhan Erkal, MKÜ’de 2010 yılında rektörlük görevi üstlenen Prof

‘MKÜ’de neler oluyor?’

Paylaş

HATAY’da Eğitim Sen, SES, DİSK Genel İş, TMMOB İl Temsilciliği, Hatay Tabip Odası ortak bir açıklama yaparak Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) yaşanan ceza ve soruşturmaları protesto etti.
Ortak açıklamayı okuyan Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Ayhan Erkal, MKÜ’de 2010 yılında rektörlük görevi üstlenen Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder döneminde onlarca idari ve akademik personele soruşturma açtırıldığını ve bunların hemen hemen tümüne hiçbir hukuki dayanağı olmayan gerekçelerle ceza verildiğini hatırlatarak, “Şu anda devam eden birçok soruşturma vardır. Son olarak Ziraat Fakültesinin toprak bölümü öğretim üyelerinden bir profesör bir doçent ve iki yardımcı doçente ceza verildi. Profesör olan akademisyenin üniversitedeki görevine son verilmiştir. Diğerleri bir yıl süre ile kademe ilerlemesinin durdurulması cezalarını almışlardır. Görünen o ki bu ne ilk ne sondur. Çünkü Rektör gücü; bilgi, tecrübe ve akademik geleneklerden değil,  bulunduğu makamın yetkilerini kötüye kullanarak akademik ve idari personeli sindirmeye çalışmaktadır. Nitekim çok yakın bir zamanda yedi öğrenciye üniversiteden çıkarma cezasını üç kere aynı cezayı uygulayarak öğretim hakkı ellerinden alınmıştır. Bu hukuksuz uygulama karşısında öğrenciler açtıkları davaları kazanarak üniversite yönetiminin hukuksuzluğunu belgelemiş oldular” dedi.
MKÜ’nün son iki yılda adeta korku cumhuriyeti haline geldiğini ifade eden Erkal, “Çok çeşitli baskı ve mobbinge maruz kalan personel ya emekliye ayrılmak ya da kurum değiştirmek zorunda bırakılmıştır” denildi.
AKP döneminde cezai işlem görmek için bilimsel eğitim, özerk üniversite vb. talepleri savunmak gerekmediğini, AKP’li olmayan farklı düşünen herkesin bu saldırılarla karşı karşıya geldiği vurgulanan açıklamada “İşte tam da bu anti-demokratik uygulamalara denk düşen bir pratik MKÜ’de hayat buluyor. Üniversitedeki bu baskıcı ve anti demokratik uygulamaların karşısında olacağız. Bütün üniversite çalışanlarına yönelik saldırıları kınıyor, onları her koşulda sahipleneceğimizi ve yetkilileri bu tutumundan vazgeçmeye çağırıyoruz” denildi. (Hatay/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Bir KCK iddianamesi klasiği; Attıkları her adım suç

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu: ABD'de FETÖ tutuklamaları başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa