15 Ekim 2012 18:12

Bir KCK iddianamesi klasiği; Attıkları her adım suç

ADANA’da 6 Mart 2012’de KCK adı altında düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan ve aralarında DİHA Editörü Ali Buluş, DİHA Muhabiri Özlem Ağuş, Azadiya Welat Gazetesi çalışanları Ferit Köylüoğlu ve İbrahim Karakaş ile BDP PM Üyesi Mehmet Muhdi Aslan’ın da bulunduğu 20’si tutuklu 54 kişi hakkında &lsquo

Bir KCK iddianamesi klasiği; Attıkları her adım suç

Paylaş

ADANA’da 6 Mart 2012’de KCK adı altında düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan ve aralarında DİHA Editörü Ali Buluş, DİHA Muhabiri Özlem Ağuş, Azadiya Welat Gazetesi çalışanları Ferit Köylüoğlu ve İbrahim Karakaş ile BDP PM Üyesi Mehmet Muhdi Aslan’ın da bulunduğu 20’si tutuklu 54 kişi hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla dava açıldı. 26 Aralık’ta eden Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşması görülecek olan davada yargılanan gazeteciler yaptıkları haberler nedeniyle suçlanırken, BDP üyelerinin parti çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği tüm faaliyetler suç sayılıyor.

GAZETECİLİK SUÇ

İddianamede DİHA Adana Muhabiri Özlem Ağuş’un haber takipleri, haber görüşmeleri, TV ve radyolarla yaptığı telefon bağlantıları, ‘örgüt propagandası’ olarak değerlendiriliyor. BDP eylemlerinde haber takibi yaptığı sırada çekilen fotoğrafları dosyaya dahil edilen ve eylemlere katılmakla suçlanan Ağuş’un telefondan haber yazdırdığı DİHA Editörü Ali Buluş’la aralarında geçen sohbet de iddianamede ‘suç unsuru’ olarak yer alıyor. İddianamede BDP tarafından organize edilen neredeyse tüm etkinlikler de suç olarak değerlendiriliyor. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Roboski Katliamı protestosu, Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi protesto bunlardan bazıları.  

‘TUZ KOKTU’

Sanıkların avukatlığını üstlenen Vedat Özkan, “Bir siyasi parti miting yaptığı için, bir gazeteci haber peşinde koştuğu için KCK bağlantısı olduğu iddiasıyla yargılanıyor. Bu iddianameler hukukçu olarak bizleri ürkütüyor. Artık tuzun koktuğu bir durumu yaşıyoruz” dedi.

BATMAN DAVASI BAŞLADI

Aralarında DİHA Batman Muhabiri Gülsen Aslan’ın da bulunduğu 34’ü tutuklu 40 kişinin yargılandığı Batman KCK davasının ilk duruşması da dün Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. BDP’li vekiller Ayla Akat ve Sebahat Tuncel’in de izlediği duruşmada, salonun dar olması nedeniyle çok sayıda kişi ayakta kaldı. Duruşmaya bugün devam edilecek. KCK Diyarbakır Ana Davası’nın dünkü duruşmasında ise Diyarbakır Eski İl Genel Meclis Başkanı Şeyhmus Bayhan’a dair delil ikamesi yapıldı. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Derik'teki patlamada 1 polis yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

"Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa