06 Temmuz 2019 14:16

Karşıyaka Belediyesi Yamanlar domatesi için kooperatif kuracak

Karşıyaka Belediyesi lezzetiyle bilinen Yamanlar domatesinin üretiminin artırılması için kooperatif kuracak.

Fotoğraf: Karşıyaka Belediyesi

Paylaş

Karşıyaka Belediyesi, üretimi azalan ve lezzetiyle ünlü Yamanlar domatesi için çalışma başlattı. Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, kooperatif kurarak domatesleri satın alacaklarını ve Kent Koop Gıda marketler aracılığıyla da tüketiciye ulaştıracaklarını söyledi.

“Yamanlar domatesi tezgahlara dönecek” diyen Belediye Başkanı Tugay, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi ve 1912 Karşıyaka Derneği Başkanı Doç. Dr. Cem Karagözlü, Karşıyaka Belediye Meclis Üyesi Dr. Kaan Akacun ve Kardiyolog Dr. Ahmet Altıntığ ile birlikte Yamanlar domatesinin yeniden üretilerek tüketiciye ulaşması için çalışma başlattı.

1 Nisan 2019’da Kardiyolog Dr.Ahmet Altıntığ’ın Yamanlar Köyünde bulunan tarlalarda üretimine başladığı 180 bin fideyi inceleyen Başkan Tugay, konuyla ilgili kooperatif kuracaklarını açıkladı. Önümüzdeki yıl 2-3 milyon arası fideye ulaşacaklarını ve fideleri üreticiye ücretsiz dağıtacaklarını belirten Tugay, “Yamanlar domatesi, ilçemizin markalarından birisidir. İnce kabuklu ve çok lezzetli olan domatesimizin üretimini artırmak ve eski günlerde olduğu gibi daha fazla insana ulaşmasını sağlamak istiyoruz. Üretimi konusunda bölge çiftçilerini teşvik edecek ve domatesleri belediye olarak satın alarak marketlerimizde satacağız” dedi.

GENETİK KODLAMA YAPILACAK

Proje kapsamında kullanılan tohumlara Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından genetik kodlama yapılacak. Nesli tükenmek üzere olan tohumların artırılması gerektiğini belirten Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi ve 1912 Karşıyaka Derneği Başkanı Doç. Dr. Cem Karagözlü, “Çok kıymetli olan tohumların yabancı tohumla karışıp karışmadığına bakacağız. Projemizi bilimsel bir zemine de oturtmak istiyoruz. Ancak temel amacımız önemli bir değer olan Yamanlar Domatesi’ni yeniden tezgahlara döndürmek” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cumartesi Anneleri: Beyaz Torosların yerini siyah Transporter'lar aldı

SONRAKİ HABER

Bütçe açığı katlandı: 10 ayda 100 milyar TL açık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa