15 Ekim 2012 17:52

Belçika’da hükümet yerel seçimi kaybetti

BELÇİKA’da halk belediye başkanları ve il genel meclis üyelerini belirlemek üzere sandık başına gitti. Flamanların yoğun yaşadığı bölgelerin bağımsızlığını savunan “Yeni Flaman İttifakı (N-VA)”, seçimin kazananı oldu.Ülkenin ikinci büyük kenti Anvers Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı g

Belçika’da hükümet yerel seçimi kaybetti

Paylaş

BELÇİKA’da halk belediye başkanları ve il genel meclis üyelerini belirlemek üzere sandık başına gitti. Flamanların yoğun yaşadığı bölgelerin bağımsızlığını savunan “Yeni Flaman İttifakı (N-VA)”, seçimin kazananı oldu.

Ülkenin ikinci büyük kenti Anvers Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı garantileyen N-VA lideri Bart De Wever, zafer konuşmasında bir çağrı yaptı: “Değişimin gücü kazandı ve kazanmaya da devam edeceğiz. Flaman toplumuna talep ettikleri yönetimi her seviyede sunmak istiyoruz. İşte bu yüzden Elio Di Rupo ve Frankofon siyasetçileri sorumluluk alarak bizimle birlikte federal değişimin hazırlığını yapmaya davet ediyorum.”

Oyların yüzde 36’dan fazlasını alan De Wever’in çağrısını değerlendiren Belçika Başbakanı Elio Di Rupo, Yeni Flaman İttifakı liderinin zaferini kabul ettiğini belirtti ve ekledi: “Kendisi tek taraflı bir açıklamada bulunmuş. N-VA’nın başarısını kabul ediyorum ve tekrar ediyorum: Kazandıkları yerel yönetimlerin idaresini elbette üstlenecekler, fakat federal düzeydeki söyleme ilişkin olarak yerel seçimler ile federal seçimler arasında ilişki olmadığını belirtmeliyim.”

EMEK PARTİSİ OYLARINI ARTIRDI

Öte yandan, Belçika Emek Partisi (PTB) yerel seçimlerde önemli bir başarı elde ederek, Antwerp ve Liege gibi büyük kentler de dahil toplam 31 belediye meclisi üyeliği kazandı.

PTB Genel Başkanı Peter Mertens, sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada “Sevinebiliriz, çünkü artık Antwerp’te toplumsal muhalefet yürütecek güçte bir parti var. Antwerp’te değişim başlayacak; bunun için örgütümüzü güçlendirerek oyumuzu daha da yükseltmeli ve tabandan basınç uygulamalıyız” dedi.
(DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İskoçlar bağımsızlık için oy kullanacak

SONRAKİ HABER

Mersin'de işçi servisi devrildi: 6 işçi yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa