05 Temmuz 2019 12:00
Son Güncellenme Tarihi: 05 Temmuz 2019 14:47

Putin: İdlib’deki militanlar Libya’ya akın ediyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'nin İdlib vilayetindeki militanların Libya'ya akın ettiğini belirtti.

Fotoğraf: Kremlin.ru

Paylaş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Roma’da İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile yaptığı görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında Libya’yla ilgili uyarıda bulundu. Suriye’de muhaliflerin son kalesi olarak görülen İdlib vilayetindeki militanların Libya’ya akın ettiğini söyleyen Putin, bu durumdan duyduğu endişeyi dile getirdi.

Rus lider, Libya’da durumun giderek kötüleştiğine dikkat çekerek Moskova’nın bu ülkede savaşan tarafların ateşkes ilan etmesini ve sorunların siyasi çözümü için görüşmelere başlamasını istediğini söyledi.

İDLİB’DEKİ CİHATÇILAR SORUNUNU TÜRKİYE ÇÖZECEKTİ

17 Eylül 2018'de Rusya'nın Soçi kentinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında varılan İdlib mutabakatı kapsamında İdlib’in cihatçı gruplardan arındırılması konusunda Türkiye'ye sorumluluk üstlenmişti.

LİBYA'DA 'İKİ HÜKÜMET' SAVAŞIYOR, TÜRKİYE ULUSAL MUTABAKAT HÜKÜMETİNİ DESTEKLİYOR

Libya’da biri ülkenin doğusundaki Tobruk kentinde, diğeri ise başkent Trablus’ta olmak üzere iki ayrı hükümet bulunuyor. Libya Ulusal Ordusu adlı askeri güçlerin komutanı Halife Hafter ile ittifak hâlinde olan Tobruk hükümetinin uluslararası alandaki en büyük müttefikleri Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan olarak biliniyor. Tobruk yönetiminin, Rusya ile Fransa’dan da diplomatik ve askeri destek aldığına inanılıyor. Birleşmiş Milletler (BM) dâhil uluslararası kamuoyunun büyük bölümü tarafından tanınan Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti ise Türkiye, Katar ve belli oranda da İtalya’nın desteğini alıyor.

Hafter güçlerinin yaklaşık üç ay önce Trablus’u ele geçirmek için karadan ve havadan saldırılar düzenleyerek gerçekleştirdiği askeri operasyon hedefine ulaşmamıştı. Trablus’ta geçen salı gecesi gerçekleşen bir hava saldırısında ise sığınmacıların gözaltında tutulduğu bir merkez hedef alınmıştı. Gözaltı merkezindeki bir hangarın vurulduğu hava saldırısında en az 44 sığınmacı hayatını kaybederken 130’dan fazla kişi de yaralanmıştı.

Olayın ardından Trablus hükümeti, Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu’nu suçlamıştı. Libya Ulusal Ordusu ise yakınlardaki bir milis mevkisini hedef aldığını ancak hangarı vurmadığını duyurmuştu. Ordu sözcüsü Halid el Mahcub, Trablus hükümetine bağlı askeri güçlerin, sığınmacıları “cephaneliklere yerleştirerek canlı kalkan olarak kullandığını” iddia etmişti.

LAVROV: ASTANA FORMATINDA YENİ ZİRVENİN İÇİN GÖRÜŞÜLÜYOR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya, Türkiye ve İran'ın, Suriye'de barışın sağlanmasıyla ilgili çabalarını sürdüreceğini belirterek, “Yakın zamanda, Suriye ile ilgili siyasi temsilciler düzeyinde toplantı planlanıyor ve Astana formatında yeni zirvenin yapılması görüşülüyor” dedi.

Lavrov, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen ile Moskova'daki görüşmesi öncesi açıklamalarda bulundu.

Rusya, Türkiye ve İran'ın, Suriye'de barışın sağlanmasıyla ilgili çabalarını sürdüreceğine işaret eden Lavrov, “Yakın zamanda, Suriye ile ilgili siyasi temsilciler düzeyinde toplantı planlanıyor ve Astana formatında yeni zirvenin yapılması görüşülüyor” ifadesini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İBB Genel Sekreterliği'ne eski TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut atandı

SONRAKİ HABER

JMO İzmir Şubesi, Kanal İstanbul projesiyle ilgili konferans düzenledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...