CIA Başkanı Türkiye

CIA Başkanı Türkiye'ye silah teslimatı için gelmiş

ABD istihbarat örgütü CIA Başkanı David Petraeus’un geçen ay Türkiye’ye yaptığı seyahat sırasında en çok radikal İslamcıların, Suriye’ye muhalefete sağlanan silahlardaki aslan payını alması ve silahları alan grupların kimliklerini etkin bir biçimde kontrol etme yolunun bulunmamasından kaygı duyduğu belirtildi.New Y

ABD istihbarat örgütü CIA Başkanı David Petraeus’un geçen ay Türkiye’ye yaptığı seyahat sırasında en çok radikal İslamcıların, Suriye’ye muhalefete sağlanan silahlardaki aslan payını alması ve silahları alan grupların kimliklerini etkin bir biçimde kontrol etme yolunun bulunmamasından kaygı duyduğu belirtildi.
New York Times gazetesi, “İsyancılara Silah Akışının, Suriye’deki Cihatçıların Yararına Olduğu Söyleniyor” başlıklı haberinde Amerikan yetkilileri ve Ortadoğu diplomatlarına dayanılarak Suudi Arabistan ve Katar tarafından isyancılara sağlanan silahların çoğunun, Batının güçlendirmek istediği daha laik gruplar yerine katı İslamcı cihatçılara gittiğini yazdı.
Gazete, hayal kırıklıklarını dile getiren Amerikan yetkililerinin, silah sevkiyatı için bir merkez olmadığını, silahları alacak grupları da etkin biçimde kontrol etme yolunun bulunmadığını söylediklerini belirterek “Yetkililer, bu sorunların, geçen yıl Türkiye’ye gizlice seyahat ederken CIA Başkanı David H. Petraeus için başlıca kaygıları oluşturduğunu ifade ettiler” dedi.
Gazete, şunları da yazdı: “Konuya ilişkin olarak CIA ile yoğun temaslarda bulunmuş olan Ortadoğulu bir diplomat, Sayın Petraeus’un hedefinin, kontrol etme sürecini denetleyip ABD’nin birlikte çalışabileceğini düşündüğü bir muhalefeti şekillendirmek olduğunu söyledi.” CIA’nın, yardımı yönlendirmeye destek olmaları için Türkiye’ye personel gönderdiği, ancak teşkilatın bu çalışmalarının, birçok isyancı şahsiyete ve gruplara ilişkin iyi istihbarat eksikliğinden olumsuz etkilendiği belirtildi.
NYT, Amerikan yetkililerinin Esad rejiminin devrilmesi halinde Suriye’de ülkeyi kontrol için radikal İslamcıların en iyi silahlanmış halde olacağı, yeni bir ihtilafın patlak vermesinden endişe duyduklarını vurgularken de bunun “isyancı grupları besleyen silah pazarında olup bitenlere bağlı olduğunu” savundu. Haberde isyancı komutanların sınırdaki “bazı Türk kentlerinde gerçek kimlik ve bağlantıların belirlenmesinin son derece zor olduğu kaotik bir atmosferde silah arayıp karanlık aracılarıyla buluştuğuna” dikkat çekildi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net