04 Temmuz 2019 12:25

Turizmci bakanlara ‘kıyak’ maddesi muhalefetten döndü

Tapu ve imar kanunlarında değişiklik teklifinin TBMM’deki görüşmeleri sırasında muhalefetten gelen eleştiriler üzerine 19. madde geri çekildi.

Fotoğraf: Volkan Furuncu/AA

Paylaş

AKP'nin hazırladığı tapu ve imar kanunlarında değişiklik teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasa teklifinin görüşmeleri sırasında 19. madde muhalefetten gelen sert eleştiriler üzerine AKP tarafından geri çekildi.

CHP’li Mahmut Tanal’ın, tapu ve imar kanunlarında değişiklik teklifinin görüşmeleri sırasında yaptığı “Madde adrese teslimdir” çıkışı ve yönelttiği sorular üzerine AKP maddeyi geri çekti. Kulislerde işin ucunun bakanlara ulaşmasından endişe edildiği, bu yüzden maddenin metinden çıkarıldığı belirtiliyor.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ın “Kamping ve günü birlik turizm tesis alanı yatırımcıları kimler?”, “Madde adrese teslimdir”, “Bu işletmelerin isimlerini söylemeniz bir devlet sırrı mı?” şeklindeki tepkisi ve soruları üzerine teklifin 19. Maddesi, AKP milletvekillerinin verdiği önergeyle metinden çıkarıldı.

KULİSLERDEKİ İDDİA

CHP’li Tanal’ın çıkışı sonrası iktidarın 19. maddeden vazgeçmesi şaşkınlığa neden oldu. Kulislerde, Tanal’ın ulaştığı bilgilerden, işin ucunun turizm sektöründe yatırımları bulunan bakanlara, iktidar yetkililerine ulaşabileceğinden, kamuoyundan yeni bir tartışmanın alevlenmesinden endişe edildiği, bu yüzden apar topar önerge hazırlanarak maddenin iptal edildiği iddia ediliyor.

AKP’NİN GERİ ÇEKTİĞİ 19. MADDE

AKP’nin geri çektiği maddenin içeriği ise şöyle:

“4706 sayılı Kanunun geçici 23’üncü maddesinin birinci fıkrasına birinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümleler eklenmiştir.

Ancak, kampingler ve günübirlik tesislerin uzatılan süreler dahil toplam süreleri yeni sözleşmenin düzenlendiği tarihten itibaren yirmi yılı geçemez. Bu hüküm, bu cümleyi ihdas eden maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce süresi içerisinde adı geçen Bakanlıklara başvuran ancak işlemi henüz sonuçlanmayan kampingler ve günübirlik tesisler hakkında da uygulanır.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Meclis, 66 makam aracı için her ay 1 milyon 187 bin TL ödeyecek

SONRAKİ HABER

Edirne'de okul servisi ile yurt dışına çıkmaya çalışan 30 mülteci durduruldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa