04 Temmuz 2019 10:03

Cezayir’de geçici hükümetten diyalog için ‘bağımsız’ heyet çağrısı

Seçimlerin ertelendiği Cezayir’de geçici Cumhurbaşkanı Abdulkadir bin Salih, ‘bağımsız’ kişilerden oluşan bir gruba, diyalog çalışmaları için çağrı yaptı.

Cezayir'de öğrenciler, "Abdulaziz Buteflika rejimi temsilcilerinin görevi bırakması" ve kalıcı reform talebiyle başkentte gösteri düzenledi. (Fotoğraf: AA)

Paylaş

Cezayir Geçici Cumhurbaşkanı Abdulkadir bin Salih, en yakın zamanda Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin düzenlenmesi için şartların oluşturulması hedefiyle ‘bağımsız’ kişilerin oluşturduğu bir gruba, taraflar arasında gerçekleştirilecek diyaloğu yönetmeleri çağrısında bulundu.

Ülke bağımsızlığının 57. yılı dolayısıyla resmi televizyon kanalında konuşan Salih, söz konusu kişilerin kimler olacağı konusunda açıklama yapmadı. Salih, vatansever ve güvenilir olduğunu iddia ettiği kişilerin, bu diyalog sürecinde tam özgür olacakları ve şeffaflık içinde çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

Salih, diyaloğun tek hedefinin, mümkün olan en kısa süre içinde seçimlerin yapılması olduğunu vurgulayarak, ordu ve devlet kurumlarından uzak kişilerden seçilen isimlerin güçlü bir manevi otoriteye, siyasi, mesleki ve tarihi bir meşruiyete sahip olduklarını kaydetti.

Salih, ulusal diyalogda, aralarında ordu dahil olmak üzere devletin hiçbir kurumunun taraf olmayacağını ileri sürdü.

ADAYLAR BAŞVURULARINI TAMAMLAMADI

Ülkede 4 Temmuz'da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçiminde, adaylık başvurularının tamamlanması için verilen süre 26 Mayıs'ta dolmuş ancak başvuru yapan 77 kişiden biri bile başvurularını tamamlamamıştı.

Anayasa'ya göre işleyen seçim takvimi uyarınca cumhurbaşkanlığı seçiminin 4 Temmuz'da yapılacağının açıklanmasına karşı sivil toplum ve muhalefetten boykot çağrıları yükselmişti.

Seçimlerin ertelendiği ülkede, yaklaşık 3 aydır her hafta aralıksız gösterilerine devam eden Cezayirliler, Anayasa'ya göre geçiş dönemini yürüten devletin zirvesindeki isimleri “Buteflika döneminin temsilcileri” olarak nitelendirerek seçimlere bu geçici yönetimle gidilmesini reddetmişti.

Cezayir'de ordu ve yönetimden seçimlerin bir an önce gerçekleştirilmesi çağrısı gelirken, sivil toplum ve muhalefet, bir geçiş döneminin ardından seçimlerin gerçekleştirilmesi yönünde fikir beyan ediyor. (Cezayir/AA)

ÖNCEKİ HABER

Besni Belediyesi AKP’li vekillerin 42 bin liralık şıra masrafını karşılamış

SONRAKİ HABER

Yurt dışından getirilen cep telefonu için harç tutarı 1500 liraya yükseltildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa