03 Temmuz 2019 15:05

Ekrem İmamoğlu: Demirtaş tutuklu ama niçin tutuklu?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'dan Selahattin Demirtaş açıklaması: Tutuklu ama niçin tutuklu? Bunu herkes gibi ben de anlamak istiyorum.

Ekrem İmamoğlu fotoğrafı: DHA, Selahattin Demirtaş fotoğrafı: HDP Basın Bürosu, kolaj: Evrensel 

Paylaş

Siyasi partilere yaptığı ziyaretler çerçevesinde HDP'yi ziyaret eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada Selahattin Demirtaş için "Tutuklu ama niçin tutuklu? Bunu herkes gibi ben de anlamak istiyorum" dedi. 

Ekrem İmamoğlu siyasi partilere yaptığı ziyaretler çerçevesinde bugün Saadet Partisi ve İYİ Parti il başkanlıklarını ziyaret etti. İmamoğlu’nun son durağı ise HDP İstanbul il binası oldu. HDP İl merkezinde, HDP İl Eş Başkanları Esengül Demir ile Cengiz Çiçek ve il yönetimi ile görüşen İmamoğlu, ziyaret sonrası gazetecilere açıklama yaptı.

İmamoğlu, kendisini ziyaret eden ilk siyasi parti il teşkilatının HDP olduğunu belirtti. İmamoğlu, “Biz bu anlayışımızda bize oy vermeyenlerin oy verenlerden önce var olma ve eşitlik süreçlerinde en önde olduğunu bilen bir anlayışa sahibiz” dedi. 

DEMİRTAŞ AÇIKLAMASI

Bir gazetecinin “Selahattin Demirtaş’ı da ziyaret etmeyi düşünüyor musunuz?” şeklindeki sorusuna ise “Sayın Demirtaş’a 23 Haziran öncesi söylemleri ve ortaya koyduğu teşvik ve destekten ötürü teşekkür etmiştim. Bu tutum ve davranışlar elbette bizim için çok değerli. Zira bu çokça bize de soruldu. Tutuklu ama niçin tutuklu? Bunu herkes gibi ben de anlamak istiyorum. Bu bağlamda özellikle hukuk açısından mağdur edilmiş her kim var ise ben yanında olduğumu ve bu sürecin bir an önce bitirilmesi gerektiğini, insanların suçu belli değilken yaratılan ortamda yıllarca hapis yatan insanların hayatlarını kaybettiğini biliyoruz. Daha dün değil evvelsi gün bir Ergenekon süreci yaşandı ve bu süreçte intihar edenler olduğunu biliyoruz. O süreçte hayatlarını kaybedenleri biliyoruz. O süreçte yaşamların ailelerin değiştiğini biliyoruz. Hukuka aykırı düzenin insanların hayatını etkilemesini kim kabul edebilir ki hiç kimse kabul edemez. Vicdana hukuka adalete sığmayan işler bunlar. Bu bakımdan elbette imkan olsa ziyaret etmek isterim ama bazı ziyaretlerle ilgili kurallar var" yanıtını verdi.

İmamoğlu, HDP ziyaretinin ardından paylaştığı mesajında, “HDP İl Eş Başkanları Esengül Demir ve Cengiz Çiçek ile il yönetimini ziyaret ederek İstanbul'un adil ve şeffaf yönetilmesi ile ilgili görüşlerimizi paylaştık. Tüm siyasi partilerle İstanbul'u konuşmaya, düzenli olarak herkese bilgi vermeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Siyasi partilerin İstanbul il başkanlıklarını ziyaret programı hazırlayan Ekrem İmamoğlu, AKP’nin randevu vermediğini ve henüz dönüş yapmadığını açıklamıştı. Ancak AKP’li belediye başkanların kendisini ziyaret etmek istediğini açıklayan İmamoğlu, Pazartesi için randevu verdiğini söylemişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşten atılan ve 360 gündür direnen Aydın Belediyesi işçilerinden CHP'ye çağrı

SONRAKİ HABER

HDP, 20 Kasım’da yapılacak toplantıyla kayyum raporunu paylaşacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa