02 Temmuz 2019 16:40

İmamoğlu ve Yavaş’ın Sivas Katliamı paylaşımlarına sosyal medyadan tepki

Ekrem İmamoğlu Sivas Katliamı için “Katliam” yerine “olay”, Mansur Yavaş ise “provokasyon” dedi, sosyal medyadan tepki geldi. Mansur Yavaş düzeltme yaptı.

Fotoğraflar: DHA

Paylaş

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 2 Temmuz 1993'te yaşanan Sivas Katliamı'nın 26. yıl dönümünde sosyal medyadan paylaştıkları mesajlarla tepki çekti.

Sivas'a Katliamı’nın yıl dönümü dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Twitter’da mesaj paylaştı.

İmamoğlu’nun katliamı ‘olay’ olarak niteledi ve mesajda şu ifadelere yer verdi:

“2 Temmuz 1993'te Sivas'ta yaşananlar hem insanlık hem ülkemiz tarihinde kara bir lekedir. Bu acı olayda kaybettiğimiz tüm canları rahmet ve özlemle anıyorum.  #unutMADIMAKlımda"

Tepkilerin ardından İmamoğlu'nun 2013'te attığı ve "Katliam" ifadesini kullandığı payulaşımı gündeme geldi. 

Yavaş da mesajında “provokasyon” ve “ihmal” ifadesini kullandı: 

“2 Temmuz 1993 günü Sivas’ta meydana gelen provokasyon ve ağır ihmal sonucu hayatını kaybeden aydın ve sanatçılarımızı saygıyla anıyor, yaşadığımız onca acıya rağmen kardeşliğini hiç bozmayan milletimize şükranlarımı sunuyorum. #UnutmadıMADIMAKlımda"

Yavaş, tepkilerin ardından bir mesaj daha ve katliam ifadeleriniş paylaştı:

“Sivas Katliamı 280 karaktere sığamayacak kadar acı, vahşi ve canicedir.  Provokatör caniler ile ihmalkar yönetim anlayışı, tarihimizin en büyük katliamlarından birine sebep olmuştur.  Hiçbir gerekçe veya yorum bu katliamı yumuşatamaz."

CHP’li başkanların bu mesajları sosyal medyada tepki gördü. 

(HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

"Direniş de öyküler de devam edecek"

SONRAKİ HABER

Haftann filmleri: ‘Ve Sonra Dans Ettik’ ile ‘Kraliçe Lear’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa