02 Temmuz 2019 10:44

YSK, İstanbul ve Mersin'in vekil sayısını azalttı, 3 ilin vekil sayısını artırdı

İllerin çıkaracağı milletvekili sayılarını yeniden belirleyen Yüksek Seçim Kurulu, Kırşehir, Tekirdağ ve Bayburt'un çıkaracağı vekil sayısını artırdı, İstanbul ve Mersin'i ise azalttı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), illerin çıkaracağı milletvekili sayılarını yeniden belirledi. Buna göre, Kırşehir, Tekirdağ ve Bayburt'un çıkaracağı vekil sayıları birer artarken, İstanbul'un 2, Mersin'in ise vekil sayısı 1 azaldı.

YSK, 31 Aralık 2018 tarihli Türkiye İstatistik Kurumu'nun nüfus verilerine göre, illerin çıkaracağı milletvekili sayılarını tekrar tespit etti. YSK'nin kararına göre, iki milletvekili sayısı düştü. Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, İstanbul'un çıkaracağı vekil sayısı 98'den 96'ya, Mersin'in çıkaracağı vekil sayısı 13'ten 12'ye düştü. Kırşehir, Tekirdağ ve Bayburt'un ise vekil sayısında artış yaşandı. Bayburt'un vekil sayısı 1'den 2'ye, Tekirdağ'ın vekil sayısı 7'den 8'e, Kırşehir’in vekil sayısı ise 2'den 3'e çıktı.

İSTANBUL 96 VEKİL OLDU

Son karar sonrası İstanbul'un vekil sayısı 96, Ankara'nın vekil sayısı 36, İzmir vekil sayısı 28, Bursa'nın vekil sayısı ise 20 olarak belirlendi. YSK, çıkaracağı vekil sayısı 18'in üzerinde olan İstanbul’un 3, Ankara, İzmir ve Bursa’nın ise 2 seçim çevresi olarak devam etmesini kararlaştırdı. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

OPEC petrol üretimini kısma kararını 9 ay daha uzattı

SONRAKİ HABER

Hrant Dink'in arkadaşları: Nefret suçlarıyla yüzleşecek yere gelemedik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...