02 Temmuz 2019 09:46

Aladağ yurt faciasının 4 Temmuz'da görülecek karar duruşmasına çağrı

11’i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiği Aladağ yurt yangını faciasının karar duruşması 4 Temmuz'da görülecek. Eğitim Sen MYK Üyesi Ahmet Karagöz, adalet ve vicdan çağrısında bulundu.

Aladağ yurt yangınında çocuklarını kaybeden aileler

Fotoğraf: Volkan Pekal / Evrensel

Paylaş

Adana'nın Aladağ ilçesinde Süleymancılar Cemaati’ne ait yurtta çıkan yangında 11’i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiği ve tutuklu tek bir sanığın bulunmadığı davanın karar duruşması 4 Temmuz'da görülecek. Eğitim Sen MYK Üyesi Ahmet Karagöz, adalet ve vicdan çağrısında bulundu.

Adana'nın Aladağ ilçesinde, 11'i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiği, 22 öğrencinin de yaralandığı yangın faciasına ilişkin davanın karar duruşması 4 Temmuz’da Kozan Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

"DAVANIN SENARYOSU ÖNCEDEN YAZILI"

MA'dan Hamdullah Kesen'e konuşan Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Ahmet Karagöz, karar duruşmasına katılım çağrısında bulundu. Eğitim Sen olarak facia yaşandığı andan itibaren olay yerine gittiklerini ve polislerce gözaltına alındıklarını anımsatan Karagöz, "Bu davaya Eğitim Sen olarak müdahil olma talebimiz mahkeme heyetince reddedilmişti. İzlediğimiz tüm duruşmalar senaryosu önceden yazılmış bir tiyatro oyununun ötesini asla geçmedi” dedi.

SANIKLAR TUTUKSUZ YARGILANIYOR

Mahkeme heyetinin değişmesiyle Kozan Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen ara karar ve Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazılan talimata istinaden düzenlenen 22 Ocak 2018 tarihli bilirkişi raporuna dayandırılarak tutuklu 4 sanık tahliye edildiğini hatırlatan Karagöz, şöyle devam etti: "Çığlık çığlığa bedenleri yanarak yaşamını yitiren 12 insanın ölümünden sorumlu olanlarla ilgili havuz medyası kör, sağır ve lal olmayı tercih etmiştir. Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ise adeta sorumluları koruma ve kollama yarışına girdiler. Onlar için, ne de olsa ölen çocuklar yoksul emekçi ailelerin çocuklarıydı. Hesaplarına bir miktar para yatırılır ve davalarında vazgeçilir diye düşünülüyor ve bu konuda da somut adımlar da atılıyordu. Evlat acısının ne olduğunu bilmeyenler; hep kaza, kader ve fıtrat olarak değerlendirir. Dolayısıyla 12 insanın ölümünde kusuru olanlar AKP’nin yargıçlar üzerindeki somut baskısıyla bugün bütün sanıklar senaryo gereği tutuksuz yargılanmaktadır. Önümüzdeki süreçte tutuksuz yargılananların tamamına dönük beraat kararını verileceğini düşünüyorum.”

Karagöz 4 Temmuz'daki duruşmaya katılım çağrısı yaptı: "Köy okullarını kapatarak çocuklarımızı cemaat ve tarikat yurtlarına yönlendirenler, kendi çocuklarını kucaklarken, yanarak bedenleri kömürleşen çocukları anne ve babaları ile empati kurmaya davet ediyorum. Ve aynı zamanda 4 Temmuz’daki duruşmada aileler gibi demokratik kamuoyun hukuk ve adalet beklediğini ifade ederek, insan hakları savunucularını bu davayı takip etmelerini temenni ediyorum.” 

30 Nisan'da Kozan Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, iddia makamı esas hakkında mütalaasını vermişti. İddia makamı mütalaasında yangının elektrik tesisatında meydana geldiği belirterek Mahmut Deniz, İsmail Uğur, Mahir Kılıç, Mustafa Öztaş, Ramazan Dede, Ramazan Keleş ve Cuma Ali Genç'in" bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ya da yaralanması" suçunu işledikleri, Mehmet İpek ve Zeki Yılmaz'ın beraatlarına, kamu görevlileri Bayram Aydın, Cihan Ünsal, Davut Gökçeli, Mehmet Aktaş ve Ramazan Arı'nın hareketlerinin ihmal suretiyle "görevi kötüye kullanma" suçunu oluşturduğunu, itfaiye görevlileri Durmuş Gökçe, Hasan Turan Çakmak, Nihat Sarraf ve Yücel Turaç'ın hareketlerinin ihmal suretiyle "görevi kötüye kullanma" suçunu oluşturduğunu belirterek, "Sanıkların eylemlerine uyan kanun maddeleri uyarınca ayrı ayrı cezalandırılmalarına, tüm sanıkların adli kontrol kararlarının olduğu gibi devamına" karar verilmesini istemişti. Sosyal Haklar Derneği ve Adana Barosu avukatları yargılananların "taksirle öldürme" suçlamasıyla değil "olası kasıtla öldürme" suçuyla yargılanmalarını talep ediyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Loreena McKennitt İstanbul’da hayranlarıyla buluştu

SONRAKİ HABER

Polonya'da kömür madeninde göçük: 3 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...