01 Temmuz 2019 17:00

Elazığ’da işten atılan yemekhane işçileri: Bizimle kimse ilgilenmedi

8. Kolordu Komutanlığına bağlı yemekhanelerde çalışan 70 işçi, sözleşme sürelerinin sona ermesi gerekçe gösterilerek işten atıldı. Yalnızca şirketin adının değiştiğini söyleyen işçiler dava açtı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Elazığ’da 8. Kolordu Komutanlığına bağlı yemekhanelerde çalışan 70 işçi, sözleşmelerin 1 Temmuz’da bitmesi gerekçe gösterilerek işten atıldı. Atılan işçiler Öğretmen Evi önünde basın açıklaması yaptı. İşçiler işten atılmalarına tepki göstererek, kendileriyle kimsenin ilgilenmediğini söyledi.

‘İKİ ŞİRKET BİRBİRİNİN ORTAĞI ŞİRKETLERDİR’

Açıklamada konuşan Öz-İş Elazığ Şube Başkanı Sezai Tok, “Yaklaşık 10-12 yıldır çalışmakta olan işçiler yıllardır buraya emek veriyorlar, emeklerinin karşılığını alamadan işlerinden olmuşlardır” dedi. İŞKUR üzerinden 8. Kolordu Komutanlığına işçi alımı ilanı yapıldığını söyleyen Tok,  “Kolordu Komutanlığı ile görüştüğümüzde biz şirketin işçi alımına karışamıyoruz diyorlar. Ama İŞKUR üzerinde de Kolordu Komutanlığına işçi alımı diye ilan yapıp bizleri mağdur etmişlerdir” diye konuştu. İhaleyi yeni alan Emiroğulları şirketi ve eski Tuğrasan şirketinin birbirlerinin ortağı şirketler olduğunu belirten Tok “Bu mağduriyetin giderilmesini, gerekli adımların atılmasını istiyoruz ve hakkımızı sonuna kadar arayacağımızı bildirmek isteriz” dedi.

‘HİÇBİR HUKUKİ DAYANAĞI YOK’

8. Kolordu Komutanlığı yemekhanesinde aşçı olarak çalışan Yusuf Kenan Doğan, 2004 yılından bugüne kadar çalıştığını söyleyerek işten atılmalarını ‘hiçbir hukuki dayanağı yok’ diye niteledi. 2018 yılının Kasım ayında Tuğrasan şirketinin, işçilere kıdem tazminatının eksik ödenmesi teklifinde bulunduğunu söyleyen Doğan “Şirket bize, 8 bin TL alacağınız var 2 bin TL kabul ediyorsanız bizimle devam edeceksiniz, etmiyorsanız çalışmayacaksınız dedi” diye konuştu. “Bu durumu bütün yetkililere, bütün 8. Kolordu Komutanlığına, yemekhane teşkilatında bulunan kontrol teşkilatına söylememize rağmen, kendilerine imzalı evrak vermemize rağmen şirkete avukatımız aracılığıyla ihtar çekmemize rağmen Milli Savunma Bakanlığına yapmış olduğumuz bildirime rağmen hiçbir cevap gelmedi” diyen Doğan ihaleyi yeni alan Emiroğulları firması için de “Sadece evrak üzerinde bir firmadır. Çünkü daha önce, 2004 yılında biz Emiroğulları ile yine çalıştık. Aynı firma, aynı müdür aynı kişiler. Yetkililer bunu açığa kavuşturabilir” dedi. Doğan şöyle devam etti:

“Bu insanların hiçbirinin yüz kızartıcı bir suçu yoktur. Çalışanlarla, hiç kimse ilgilenmemiştir. Umuyorum ki işe iade davasını kazanıp döneceğiz.” (Elazığ/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Hong Kong’da protestolar devam ediyor

SONRAKİ HABER

Sağlık emekçilerinin öncelikli TİS talebi güvenceli çalışma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa