01 Temmuz 2019 16:52
Son Güncellenme Tarihi: 02 Temmuz 2019 10:50

İran uranyum stok sınırını aştı

İran, zenginleştirilmiş uranyum seviyesini nükleer anlaşmada belirlenen sınırın üstüne çıkardı. ABD'den üst üste tepki açıklamaları geldi.

İran bayrağı | Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Reuters’ın yarı resmi Fars haber ajansına dayandırdığı habere göre, İran nükleer anlaşmada belirlenen 300 kilogramlık zenginleştirilmiş uranyum seviyesinin üzerine çıktı. ABD, üst üste açıklamalar yaparak İran'a tepki gösterdi.

Geçen ay, İran resmi televizyonuna konuşan nükleer Sözcü Behrouz Kamalvandi, Haziran ayı sona ermeden düşük zenginlikli uranyum seviyesinin geçileceğini açıklamış, “Bugün 300 kilogramlık zenginleştirilmiş uranyum stok sınırını aşmaya başlayacağız. Süreç 10 gün sürecek. Bir diğer deyişle, bu sınırı 27 Haziran itibariyle aşmış olacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Avrupalı ülkelere seslenen sözcü, ABD yaptırımlarına karşı konuşmayı bırakıp İran’a yardım için harekete geçmelerini istedi.

BEYAZ SARAY: ABD VE MÜTTEFİKLERİ ASLA İZİN VERMEYECEK

ABD yönetimi, zenginleştirilmiş uranyum limitini nükleer anlaşmada belirtilen 300 kilogram stok limitinin üstüne çıkardığını duyuran İran'a sert tepki gösterdi.

Beyaz Saray ile ABD Dışişleri Bakanlığı, İran'ın zenginleştirilmiş uranyum stok limitini aştığını duyurmasının ardından ayrı ayrı açıklamalarla kararı kınadı.

Beyaz Saray Basın Sözcülüğünden yapılan açıklamada, İran'ın herhangi bir düzeyde uranyum zenginleştirmesine izin verilmesinin büyük bir hata olduğu kaydedilerek, Tahran'ın anlaşmadan önce de anlaşma koşullarını ihlal ettiği öne sürüldü.

“NÜKLEER SİLAHA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Açıklamada, “İran için zenginleştirmenin olmadığı nükleer silahların yayılmasını önleme standartlarına geri dönmemiz gerekiyor. ABD ve müttefikleri İran'ın nükleer silah edinmesine asla izin vermeyecektir” değerlendirmesi yapıldı. Açıklamada İran'a karşı “maksimum baskı” kampanyasının devam edeceği de ifade edildi.

TRUMP: İRAN ATEŞLE OYNUYOR

İran'ın zenginleştirilmiş uranyum stok limitini aşma kararını değerlendiren ABD Başkanı Donald Trump, söz konusu kararın kabul edilemez olduğunu söyledi ve “Ateşle oynuyorlar” dedi.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI: NÜKLEERE SAHİP BİR İRAN BÖLGE VE TÜM DÜNYA İÇİN TEHDİT

Öte yandan yazılı bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da İran'a uranyum stok limitini aşmama çağrısı yaptı.

2006 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) alınan kararlara atıf yapan Pompeo, uranyum zenginleştirmesiyle ilgili söz konusu kararların halen geçerli olduğunu iddia etti. Pompeo, nükleer silahlara sahip bir İran'ın bölge ve tüm dünya için büyük bir tehdit olacağını savundu.

Pompeo, “ABD, İran'ın uluslararası barış ve güvenliğe oluşturduğu tehdidi çözmek için bu ülkeyle yeni ve kapsamlı bir anlaşma müzakeresi yapmaya hazırdır” yorumunu yaptı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul Metro AŞ Genel Müdürü Kasım Kutlu istifa etti

SONRAKİ HABER

DERİTEKS’TE örgütlenen 9 işçi işten atıldı: Sendikalaşmak suç değildir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa