01 Temmuz 2019 16:24

Muhalefet: Revizyon değil demokratik anayasaya ihtiyaç var

Yerel seçim sonrası tartışmaya açılan başkanlık sistemine ilişkin muhalefet partileri revizyon değil; demokratik anayasa çağrıları yaptı.

Fotoğraf: VOA/Wikimedia Commons (Public Domain)

Paylaş

AKP kanadından yükselen başkanlık sisteminin revizyonu tartışmalarına muhalefetten itiraz var. CHP parlamenter sisteme dönüş derken, HDP “Toplumun ihtiyacı demokratik, özgürlükçü ve eşitlikçi bir anayasadır” dedi.

Yerel seçimlerin sonuçları ile AKP’de görünen büyük kayıp, bir yılı geride bırakan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sitemi tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. Kamuoyu yoklamaları, anketler, halkın yüzde 50’den fazlasının başkanlık sistemini benimsemediğini ortaya koydu. Bu rahatsızlığı gidermek amacıyla AKP tarafından sistemi revize etmek için çeşitli girişimler olacağına dair açıklamalar yapıldı. Öte yandan muhalefet başkanlık sisteminin tamamen ortadan kaldırılmasını istiyor.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan gazetecilere, parlamenter sisteme dönme taleplerinin tamamen art niyetli, hükümet olmadan hükmetmeye alışan vesayet sevdalılarının gündem oluşturma çabası olduğunu ileri sürerek, “Eski sistem eskide kaldı, yeni sistemde revize her zaman mümkün” açıklaması yaptı. Ancak muhalefet ‘revizyon’ önerisine ikna değil.

CHP: PARLEMENTER SİSTEME DÖNÜLSÜN

Partisinin MYK toplantısı öncesinde genel merkez binasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP TBMM Başkanvekili Levent Gök, parlamenter sistemin geri dönmesi için gerekli çalışmanın başlatılacağını söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen sistemin bir yıl içerisinde nedenli ülkemize zararlar verdiği ortaya çıkmıştır. Çok ciddi bir şekilde kurumlarda ve kurallarda çöküşler başlamıştır. Bunlar defalarca, daha önce tarafımızca ifade edilmişti. Şimdi bu mahsurların AK Parti tarafından da görüldüğünü görüyoruz. Umuyorum ve diliyorum ki herkes makul bir düşünce sistemi içerisinde parlamenter sistemin tekrar geri dönmesi açısından bir çalışmayı başlatacaktır. Türkiye’nin bence önümüzdeki süreçte en önemli gündemi budur.”

HDP KÖKLÜ BİR DEĞİŞİKLİK

Meclis’te düzenlediği toplantıda yeni anayasa tartışmaları üzerinde duran HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç da mevcut anayasanın revizyonundan öte köklü bir değişikliğe gidilmesinin yapısal bir ihtiyaç haline geldiğini belirtti. Oluç, “Birincisi, Türkiye’de şu anda var olan anayasa, 80 askeri darbesinden kalma bir anayasadır. Toplumun ihtiyacı demokratik, özgürlükçü ve eşitlikçi bir anayasadır. Bu kadar eklektik ve yamalı bir bohçaya dönüşmüş bir  anayasanın değişmesi gerekmektedir. Böyle bir mesele revizyona sıkıştırılamaz. Hemen söyleyelim revizyonun ötesinde köklü bir değişikliğe ihtiyaç vardır” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Madımak'ta ne kalemler yakılabildi, ne mızıkanın sesi susturulabildi

SONRAKİ HABER

Hasankeyf Koordinasyonundan "Mücadele ve Yıkım Ekseninde Hasankeyf" paneli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa