16 Ekim 2012 05:49

Eczaneler ‘gıda işletmesi’ değildir

TÜM Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, bebek mamalarının ve bitkisel ilaç ruhsatlarının Tarım değil Sağlık Bakanlığından alınması gerektiğini belirtti. Saydan yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce, eczanelerin gıda tanımı içinde yer alan

Eczaneler ‘gıda işletmesi’ değildir
Paylaş

TÜM Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, bebek mamalarının ve bitkisel ilaç ruhsatlarının Tarım değil Sağlık Bakanlığından alınması gerektiğini belirtti. Saydan yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce, eczanelerin gıda tanımı içinde yer alan takviye edici gıdalar ile çocuk mamaları ve benzeri ürünleri satabilmeleri için Tarım Bakanlığından “İşletme Kayıt Belgesi” alması gerektiği yönündeki kararına tepki gösterdi.

‘TARIM BAKANLIĞI BECEREMİYOR’

Saydan, bunun eczanelerin “gıda işletmesi” olmaları anlamına geleceğini savundu. Bebek mamalarının ve ilaç şekli verilmiş (kapsül, draje, damla, tablet vs) bitkisel ilaçların ruhsatlarının Sağlık Bakanlığı’ndan alınması ve sadece eczanelerden verilmesi gerektiğini vurgulayan Saydan şunları kaydetti: “İzinleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından verilen, vatandaş sağlığını tehdit eden, zehirleyen, hatta öldüren bitkisel ilaçlar, gıda takviyesi ve diyet ürünleri; internette, marketlerde eğitimsiz ve ehil olmayan kişilerce satılmakta ve bu durum Tarım Bakanlığınca kontrol dahi edilememektedir. Durum o kadar vahimdir ki; şişmanlık, kalp, diyabet gibi rahatsızlıklarla ilgili bitkisel kılıfına uydurularak ilaç gibi satılan ürünlerin toplatılması bile Tarım Bakanlığınca yapılamamaktadır.

‘BU KARARI KABUL ETMİYORUZ’

Vatandaşlarını ve sağlığını düşünerek hareket etmesi gereken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 5 yıl üniversite eğitimli eczacılarca Sağlık Bakanlığından ruhsat alınarak açılan eczanelerden bu gibi olumsuzlukları önlemek için yardım isteyeceği yerde “mama ve bitkisel ürün satacaksan izin belgesi alacaksın” demektedir. Bu ülkenin eczane eczacıları sadece Sağlık Bakanlığından izin ve ruhsat alırlar ve sadece Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenirler. TEİS olarak, İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün, mama ve bitkisel ilaç verebilmek için şart koştuğu işletme kayıt belgesi alınması istemini protesto ederek, kabul etmiyoruz. Bu ülkenin eczacıları ‘gıda işletmecileri’ asla olmayacaktır.” (ANKARA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kırteke’ye sürgün protesto edildi

SONRAKİ HABER

Koruma değil mülksüzleştirme

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...