30 Haziran 2019 20:48
Son Güncellenme Tarihi: 01 Temmuz 2019 13:47

Libya'da alıkonulan Türkiye vatandaşı 6 kişi serbest bırakıldı

Libya'da alıkonulan Türkiye vatandaşı 6 gemici serbest bırakıldı. Çalışanların Libyalı şirket sahipleriyle gemiye geri döndüğü ve kendi istekleriyle çalışmaya devam etme kararı verdikleri iletildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Fotoğraf: Alparslan Çınar/DHA

Paylaş

Libya’da Halife Hafter güçlerinin alıkoyduğu 6 Türkiye vatandaşı serbest bırakıldı.

AA’da yer alan habere göre, Türkiyeli çalışanların Libyalı şirket sahipleriyle gemiye geri döndüğü ve kendi istekleriyle çalışmaya devam etme kararı verdikleri iletildi. 

Milli Savunma Bakanlığı “Bazı sosyal medya hesaplarında Libya'da gözaltına alınanlar arasında askeri personel olduğuna yönelik bilgiler paylaşılmaktadır. Söz konusu bilgiler gerçek dışı olup, dış güçlere hizmet eden düşmanca bir tavır niteliğindedir" açıklaması yaptı.

Alıkonulma sonrası Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklama, Libya'da Türkiye vatandaşı olan 6 kişinin alıkonulduğunu belirterek "Vatandaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını bekliyoruz. Aksi takdirde Hafter unsurları meşru hedef haline gelecektir" ifadelerini kullanmıştı.

Libya'da son dönemde Ulusal Mutabakat Hükümeti ile yaşanılan çalışmalarda güç kaybeden General Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’nun sözcüsü Ahmed Mismari, Türkiye'ye ait hedeflerin düşman hedef olarak tanımlandığını, Libya hava sahasının Türkiye uçaklarına kapatıldığını ve Libya karasularındaki Türkiye bandıralı gemilerin vurulacağını iddia eden bir açıklama yapmıştı. Mismari ayrıca "Türkiye’ye ait bir İHA’nın düşürüldüğünü" öne sürmüştü.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Elektrik artık yüzde 15 daha pahalı

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...