01 Temmuz 2019 04:04

CHP Genel Başkan Yardımcısı Salıcı: Başkanlık sorunları çözmedi, ağırlaştırdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Başkanlık sisteminin 1. yılını Evrensel'e değerlendirdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, tek adam rejiminin iddia edildiği gibi sorunları daha hızlı çözmek bir yana sorunları ağırlaştırdığını söyledi. Kılıçdaroğlu’nun partili cumhurbaşkanlığı konusunda yaptığı referandum çağrısı konusunda ise Salıcı, “Genel başkanımızın yaptığı çağrının içeriği toplumda ortaya çıkacak tartışmalardan sonra daha da şekillenebilir” dedi.

CHP Parti Örgütü ve Örgüt Yönetiminden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekilli Oğuz Kaan Salıcı, yerel seçim sonuçları ve tek adam rejiminin yeniden tartışılmasına ilişkin sorularımızı yanıtladı. Bu seçimde çok farklı kesimlerin oyunu alan CHP’nin önümüzdeki dönem parti politikalarında bir değişikliğe gidip gitmeyeceğini sorduğumuz Salıcı, “Genel seçimlerde başka bir partiye oy vermiş biri yerel seçimlerde bize oy vermişse, bundan mutluluk duyarız. Neden oy verdiğini anlamaya çalışırız, bu siyasi kararın daha ileri götürülebilmesi için elimizden geleni yapmaya çalışırız. Ancak bu seçimde ilk defa bu kadar geniş bir ittifak ortaya çıktı. Onlar kendileri dışında herhangi bir adaya oy verilirse Türkiye beka problemi ile karşı karşıya kalacaktı. Peki ne oldu o beka meselesine? İkincisi; CHP’nin bundan sonraki siyasetinde bu kucaklama politikası devam edecek. Yurttaşlarımız farklı bir siyasi partiden olabilir. Farklı bir partinin yönetim kademesinde de olabilir ama bu ülkede bir demokrasi ihtiyacı varsa o zaman bir araya gelmek lazım” ifadeleriyle yanıtladı.

BELEDİYELERDE AYRIMCILIK DEĞİL ÖNCELİK DÖNEMİ

Yerel seçimlerin ardından belediyelerde CHP’nin nasıl bir yol izleyeceği konusunda ise Salıcı, öncelikle toplumun sınırlı gelirle büyükşehirlerde geçinmek zorunda olan yurttaşlara pozitif ayrımcılık yapmak zorunda olduklarını söyledi. Toplumun ötekileştirilen, şehrin imkanlarından yararlanmasına imkan verilmeyen kesimlerine öncelik vereceklerini ifade eden Salıcı, Saray’ın etrafında toplanmış bir avuç azınlık hariç toplumun tüm kesimlerinin şehrin kaynaklarına, hak ve özgürlüklerine erişimini genişletmeye çalışacaklarını dile getirdi.

“KÜRT SORUNUNUN MUTLAKA ÇÖZÜLMESİNE İHTİYAÇ VAR”

Cumhur ve Millet İttifakı’nın dışında kalan HDP’nin tek adam rejiminin gerilemesi için batıda CHP’ye oy vermesi, önümüzdeki dönem CHP’nin başta Kürt sorunu olmak üzere nasıl siyaset izleyeceğine ilişkin sorumuza Salıcı, öncelikle Kürt sorununun çözümünün bir yerel seçim konusu olmadığını savundu. Salıcı, sözlerine şöyle devam etti: “Ancak iktidar bunu bir yerel seçim konusu yapmak için çaba gösterdi. HDP’li arkadaşlar CHP’ye oy verdi ve bundan memnuniyet duyuyoruz. Başka siyasi görüşlerden de öyle. Türkiye’nin önümüzdeki demokratikleşme ve bu demokratikleşme çerçevesinde Kürt sorununun mutlaka çözülmesine ihtiyacı var. Bu A ve B partisinin iktidarıyla alakalı değil. Demokrasi konusunda mutabakat sağlamış kesimlerin Kürt sorunu konusunda parlamento zemininde bir kanal açması kanaatindeyiz. Fakat daha önce birbirine uzak duran kesimlerin referandumda, Adalet Yürüyüşü’nde ve son olarak yerel seçimlerde adaylarını çekerek, aday göstermeyerek, aday gösterse bile 23 Haziran’da demokrasi mücadelesine destek vererek farklı siyasi pozisyonlar aldığını gördük. Tüm bu pozisyonların demokrasi mücadelesinde önemli adımlar olacağı kanaatindeyiz.”

“DAMAT SİYASETİ ÖNERİLERE KULAK TIKIYOR”

İktidarın yerel seçimlerde aldığı yenilginin ardından tek adam rejimi tartışmaya açılmış ve CHP’den referandum çağrısı gelmişti. Salıcı, 16 Nisan referandumunda bu yapının ne tür avantajlar getireceğini anlatan iktidarın, “Kararlar daha hızlı alınacak”, “sorunlar daha hızlı çözülecek” dediğini hatırlattı. Ancak bugüne kadar Türkiye’nin sorunlarının çözülmediğini belirten Salıcı, “Başkanlık sisteminin getirdiği hız sayesinde ortadan kalkmış bir sorunumuz yok. Tam tersine sorunlarımız ağırlaştı. Dış politikada, eğitimde, ekonomide kriz içine girdik ve kolay kolay geçmeyecek. Çünkü her tür öneriye kulağını kapatıp, kendi bildiğini yapmaya çalışan bir damat siyaseti var” diye konuştu. Bu rejimin Türkiye’nin üzerine uymayan şeyler getirdiğini söyleyen Salıcı, bunlardan birinin de partili cumhurbaşkanlığı olduğunu ifade etti. Bir siyasi parti genel başkanının yerel seçimlerde siyaset yapmasının anlaşılır bir şey olduğunu belirten Salıcı, ancak cumhurbaşkanının Ankara’nın bir ilçesinde bir adayı desteklemek için çaba göstermesinin demokratik geleneklere aykırı bir durum olduğunu söyledi. Salıcı vatandaşımızın son seçimlerde partili başkanlık sistemine tepkisini yansıttığını dile getirdi.

REFERANDUM ÇAĞRISI NE ANLAMA GELİYOR?

Referandum çıkışının 16 Nisan’ın tekrarlanması anlamına mı geldiğini sorduğumuz Salıcı, “Biz bu meselesinin Türkiye siyasetinde konuşulması gerektiğini düşünüyoruz. Genel başkanımızın yaptığı çağrının içeriği toplumda ortaya çıkacak tartışmalardan sonra daha da şekillenebilir. Biz bu konuda referandum talep ediyoruz, diğer konuları dışında tutuyoruz gibi bir tavrımız yok ama partili cumhurbaşkanlığı üzerinden giden bir başkanlık sisteminin Türkiye’yi getirmiş olduğu yeri ve maliyetlerini ortaya koyma çabası içerisindeyiz” dedi.

FATURA KAFTANCIOĞLU’NA KESİLMEK İSTENİYOR

İstanbul seçiminin faturasını CHP il başkanı Canan Kaftancıoğlu’na kesilmeye çalışıldığını belirten Salıcı, Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını perşembe günü aldığını, bir gün sonra Kaftancığlu'nun ilk duruşması olduğunu söyledi. Salıcı, “Eğer biz İstanbul seçimini kazanmamış olsaydık, bu duruşma gerçekleşmeyecekti. Ancak biz il başkanımızın yanında olacağız, bu süreçte inançla çalışan örgütümüze sahip çıkacağız” dedi.

Bu çabaların beyhude olduğunu, CHP’nin yanı sıra Saadet Parti, İYİ Parti ve HDP’ye yapılan hakaretlerin, kutuplaştırma siyasetinin bir sonuç getirmediğini iktidarın 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde görmesi gerektiğini söyledi. Salıcı, “Fakat tavırlarına bakarsak bunu henüz görmüş değiller” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Kanka naber ya?

SONRAKİ HABER

2019 YKS sonuçları açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa