30 Haziran 2019 14:30

EMEP Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz: Fındık üreticisi kalıcı çözüm istiyor

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, fındık fiyatı ve alımı konusunda temmuz ayı gelmesine rağmen bir karar verilmemesine tepki gösterdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Fındık fiyatı ve alımı konusunda temmuz ayı gelmesine rağmen bir karar verilmemesini eleştiren Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, "Oyalanmaktan bıkan üreticiler artık kalıcı çözüm istiyor" dedi.

Poyraz, "Türkiye için stratejik ürün olması gereken fındık için kökten çözüm üreten politikalar gerekli. Stratejik ürün kapsamına alındığında üreticiler de kazanır ama izlenen tarım politikalarıyla şirketlerin kazanması temel politika haline getirildi. Öncelikle her yıl dediğimiz gibi, tarım politikası değiştirilmeli yeni tarım yasaları ile üreticilerin örgütlenmesinin, kooperatifleşmesinin yanında fiyat politikasını da kapsayan yeni bir tarım yasası çıkarılmalıdır. TMO’nun fındık alma politikasına hapsedilmiş uygulamalar üreticiyi memnun etmez" dedi.

Fındık fiyatı konusunda da değerlendirmede bulunan Poyraz, "Fındık fiyatı konusunda da herkes bir şeyler söylüyor. Fiyatın belirlenmesi için kurallar var. Öncelik bu yöntem kullanılmalı. Maliyet nedir? Kâr oranı ne kadar olacak? Bu gibi sorulara yanıt verilmeli.  Fiyat gönle göre, isteğe göre belirlenmez. Bu konuda üreticilerin de olacağı bir kurul oluşturulmalı, fiyatı bu kurul bilimsel veriler üzerinden belirlemeli. Var mısınız buna? İhracatçıların çıkarına göre serbest piyasa kuralında ısrarlı olmak, üreticileri göz göre göre yoksullaştırmak demektir” diye konuştu. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gelecek yüzyılda göç, mültecilik ve sağlığa yansımalarını Çukurova’dan okumak

SONRAKİ HABER

Rusya Dışişleri Bakanı: Türkiye İdlib'te militanlarla teröristleri ayıramıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa