29 Haziran 2019 15:19

'Hasta mahpus Hasan Alkış serbest bırakılsın'

İHD’nin 379. kez gerçekleştirdiği F oturmasında hasta mahpus Hasan Alkış’ın serbest bırakılması istendi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, 379. F oturumunda hasta mahpus Hasan Alkış'ın durumuna dikkat çekti. İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi önünde gerçekleşen eylemde, “Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır”, “379. F oturması hasta mahpus Hasan Alkış serbest bırakılsın” pankartı açıldı.

Basın açıklamasını İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu adına Mehmet Acettin okudu. Acettin, açlık grevi ve ölüm oruçlarını bitiren mahpusların gerektiği şekilde tedavi görmediğine dikkat çekti. Acettin, “Tedavi edilmemelerinde iktidarın politik mahpuslara yönelik saldırgan tutumunun payı belirleyici. Bununla birlikte azımsanmayacak sayıda hekim, ya iktidarın saldırgan politikasının ortağı olarak, ya da iktidardakilerden korkularından kaynaklı tıp etiğine ve meslek ahlakına aykırı olarak, açlık grevini bitirenleri tedavi etmediler” diye konuştu.

Bu hafta ağır hasta mahpus Hasan Alkış'ın durumunu paylaşan Acettin, “Hasan Alkış şu an Bolu F Tipi Hapishanesi'nde tutulmaktadır. Alkış açık kalp ameliyatı olmuş, ama kalp yetersizliği sorunu hala devam etmektedir. Aynı zamanda hipertansiyon hastasıdır ve bunun için günlük ilaçlar kullanmaktadır. Alkış ayrıca Behçet hastasıdır; eklemleri, sol gözü ve damarlarında ağır tahribat var. Aynı zamanda iki defa felç geçirmiştir. Uzun bir tedavi süreci geçirmiş, kol ve bacaklardaki tutulma, hissizlik kısmen giderilmiş ancak sol yanı hala güçsüz ve sık sık uyuşmaktadır. Tedavisi içim altı ayda bir muayeneye gitmesi gereken Alkış'ın kontrolleri düzenli olarak yapılmıyor” dedi.

Acettin son olarak şunları söyledi:

“İnsan hakları savunucuları olarak bizler diyoruz ki, Hasan Alkış'ın öncelikli olarak Ramatoloji bölümünün bulunduğu hastane olan ildeki hapishaneye sevki gerekiyor. Ama asıl olarak Hasan Alkış ve tüm hasta mahpusların tedavileri için serbest bırakılmasını istiyoruz.”

Eylem, “İnsan haklarıyla insandır”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Tedavi haktır engellenemez” sloganlarıyla son buldu. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İmamoğlu: Esenler Otogarı'nın hızlıca taşınma ve dönüşmesini yapacağız

SONRAKİ HABER

2019 YKS sonuçları açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa