29 Haziran 2019 09:42
Son Güncellenme Tarihi: 29 Haziran 2019 12:11

Erdoğan: Yaptırım olmayacağını Trump’tan duymuş olduk

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, G20 zirvesinde ABD, Rusya, Almanya, İngiltere ve Endonezya liderleriyle ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

G20 Zirvesi kapsamında Japonya’nın Osaka kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, burada bazı ülkelerin liderleriyle ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump’la görüşen Erdoğan’ın gündemi S-400 anlaşması oldu. Erdoğan ayrıca Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Theresa May ve Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile de görüşmelerde yaptı.

ERDOĞAN-TRUMP GÖRÜŞMESİ

Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump’la gerçekleştirdiği ikili görüşmede günde ‘Türkiye-ABD’ ilişkileri ve Türkiye’nin Rusya ile yaptığı s-400 anlaşması oldu.

Görüşme öncesi kısa bir açıklama yapan Erdoğan, “Şu anda 75 milyar dolarlık bir ekonomi ticaret hacmi noktasındaki zirveye doğru ilerleme hamlemiz var. Savunma sanayisine yönelik attığımız adımlar, atacağımız adımlar var ama her şeyden öte bir stratejik ortaklığımız var” diye konuştu. 

ABD Başkanı Donald Trump da görüşme öncesi kısa bir açıklama yaparken Türkiye’nin Rusya ile yaptığı S-400 anlaşmasına ilişkin konuştu.

TRUMP: S-400 KONUSUNDA FARKLI ÇÖZÜMLER ARIYORUZ

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama yönetiminden Patriot almak istedi fakat izin verilmedi. Obama döneminde Türkiye’ye adil davranılmadı” diyen Trump, S-400 konusunda, “Karışık bir konu. Farklı çözümler arıyoruz” ifadesini kullandı.

Trump, Türkiye ile ABD ilişkilerinin ilerlediğini de söyleyerek, “Ticaretimizi dört katına çıkarmayı hedefliyoruz. İlişkilerimiz askeri alanda da gelişiyor. Aynı zamanda bizden çok miktarda askeri alım yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Görüşmeye ilişkin Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada ise “Erdoğan ile Trump'ın görüşmesinde ikili ilişkiler ve Suriye'deki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel meseleler ele alındı. Erdoğan ile Trump'ın görüşmesinde 75 milyar dolarlık ticaret hedefi yeniden teyit edilerek atılacak adımlar değerlendirilmiştir. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'la, stratejik ortaklığa zarar verebilecek çabalarla ilgili endişelerini paylaştı” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD Başkanı Trump'a Türkiye'nin ulusal güvenliğinin gereklerini yerine getirme kararlılığını dile getirdiği ifade edildi.

Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise iki liderin, karşılıklı ticareti geliştirmek ve Suriye'de ortak hedeflere ulaşmak gibi bir dizi konuyu ele aldığı belirtilerek; "Görüşmede Başkan Trump, Türkiye'nin, Rusya'dan alacağı S400 hava savunma sistemiyle ilgili endişelerini dile getirdi ve Türkiye'yi, NATO İttifakını güçlendirecek savunma iş birliği konusunda ABD ile birlikte çalışmaya teşvik etti" denildi.

ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİNDE GÜNDEM ‘S-400’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le gerçekleştirdiği görüşmenin ana konusu da S-400 oldu.

Görüşmenin başında açıklama yapan Erdoğan, iki ülke arasında ciddi bir ivme yakalandığını ifade ederek “Özellikle iş birliğimizin S400'ler sevkiyatıyla, bunu Duşanbe'de de görüşmüştük, mutabakata vardığımız gibi yol haritasının devamını şu anda izliyoruz. Füzenin ortak üretimi başta olmak üzere teknoloji transferini de içerecek şekilde ilerletilmesi bizim için de malum öncelik taşıyor. Şu anda öyle zannediyorum ki gözler bu işin sevkiyatıyla ilgili olan sürecin içerisinde de zaten bunda mutabakatımızda herhangi bir aksama söz konusu değil." diye konuştu.

Rusya ile yürütülen Akkuyu Nükleer Santral projesine de değinen Erdoğan, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ilk ünitesinin 2023 yılında devreye alınması hedefini yakalayabilmemiz bizim için çok büyük önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

PUTİN: TİCARET HACMİMİZ YÜZDE 15 ARTTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise 2018’de iki ülke arasındaki ikili ticaret hacminin yüzde 15 arttığını belirterek, “Her iki taraftan da yaklaşık 10 milyar dolar ciddi miktarda karşılıklı yatırımlar söz konusudur. Buna ilaveten 900 milyon avroluk bir ortak yatırım platformu üzerinde çalışmalar devam etmektedir” diye konuştu.

ERDOĞAN, MERKEL, MAY VE WİDODO İLE DE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Theresa May ve Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile de kısa görüşmeler gerçekleştirdi.

ERDOĞAN: S-400 TESLİMAT SÜRECİNDE, YAPTIRIM OLMAYACAĞINI TRUMP'TAN DUYMUŞ OLDUK

İkili görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, basın toplantısı düzenledi. Uluslararası ticaretin zirvenin en önemli konularından biri olduğunu söyleyen Erdoğan, “Gerginlikleri gidermek için, atılacak adımlar Dünya Ticaret Örgütü'nün kuralları ile uyumlu olmalıdır” dedi.

Mursi ve Kaşıkçı’nın ölümüne ilişkin de konuşan Erdoğan, “Kaşıkçı cinayetinin tüm yönleriyle aydınlığa çıkarılması uluslararası toplumun öncelidir. Mursi'nin de ölümü araştırılmalıdır. Şüpheli bir şekilde 16 Haziran'da duruşma salonunda vefat etmiştir. Burada şaibelerin olduğu açık ve nettir. Bunun hesabını BM başta olmak üzere tüm siyasiler sorgulamalıdır. Konu Türkiye olunca dünyayı ayağa kaldıranlar Mısır'daki idam cezasına sesini çıkarmıyor” dedi.

BM’de reform çağrısını yineleyen Erdoğan, “Uzun süredir dünya beşten büyüktür diyerek BM'de bir reform ihtiyacını gündeme getiriyorum. G20 platformu ise daha demokratik ve kuşatıcı bir yapıya sahiptir. Biz bu konudaki görüşlerimizi zirve oturumlarında ve liderlerle yaptığımız ikili görüşmelerde dile getirdik” ifadelerini kullandı.

Gazetecilerden gelen soru üzerine Trump ve Putin ile gerçekleştirdiği görüşmelere dair konuşan Erdoğan, “S-400'lerle ilgili konuda bizim anlaşmamız her şeyimiz bitmiştir. Olay teslimat sürecindedir. Teslimat sürecindeki bir sözleşmeyi inkâr etmemiz Türkiye'ye yakışmaz. Biz ABD'den patriot alma için Obama ile görüşmüştük, satışı gerçekleştirmediler. Bizim de hava savunma sistemi almamız gerekiyordu, Rusya'dan aldık. Yaptırım söz konusu olmayacağını Trump'tan duymuş olduk. Biz ABD ile stratejik ortağız” dedi.

PUTİN: ABD İLE SURİYE KONUSUNDAKİ TEMASLARIMIZ İYİ SEVİYEDE SÜRÜYOR

G20 zirvesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise ABD ile Suriye konusunda temasların iyi bir seviyede devam ettiğini söyledi. G20’de ilerleme sağlayacak yeni kararlar alınmadığını ifade eden Putin, ABD Başkanı Donald Trump ile zirve kapsamında ‘faydalı’ bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi. Putin, “Görüşmede, Rusya’daki tutuklu Ukraynalı denizcileri, Venezuela’yı ve Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale ettiğine dair iddiaları değerlendirdik” dedi.

Rusya’nın iç işlerine her gün müdahale edildiğini söyleyen Putin, “Biz ise histeriye kapılıp gürültü yapmıyoruz” diye konuştu.

Putin, Suriye krizine yönelik ABD’li yetkililerle temasların devam ettiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Sahadaki temaslarımız iyi bir seviyede devam ediyor. Son gelişmeler hakkında Trump’ı bilgilendirdim. Erdoğan ile görüşmemizde de Suriye'deki son gelişmeleri ele aldık. Türk dostlarımızla Suriye konusundaki temaslarımız ABD ile olduğundan daha da yoğun bir şekilde her gün devam ediyor.”

OPEC ANLAŞMASI MEVCUT HALİYLE UZATILACAK

Suudi Arabistan’la Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı ülkeler arasındaki petrol üretim kısıntısı anlaşmasını ele aldıklarını da belirten Putin, “Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile yaptığımız görüşmede OPEC anlaşmasının mevcut haliyle uzatılması konusunda anlaştık” dedi. (Osaka/AA)

ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Özlem Akarsu Çelik’in Halk Tv’deki programına son verildi

SONRAKİ HABER

Kadıköy'de Suruç anmasına polis biber gazı ve plastik mermiyle saldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa