28 Haziran 2019 16:07

Onur Yaser Can’ın ailesinden sanık polise: Vicdanınız sızlamıyor mu?

Karakolda gördüğü işkence sonrası yaşamına son veren Onur Yaser Can’ın ölümüne ilişkin davaya devam edildi. Dava 25 Ekim’e ertelendi.

Karakolda polisler tarafından işkence görmesinin ardından yaşamına son veren Onur Yaser Can (solda), baba Mevlüt Can (sağda), anne Hatice Can (ortada)

Fotoğraf: onuryasercan.com adresinden alınmıştır

Paylaş

Karakolda işkence görmesinin ardından yaşamına son veren Onur Yaser Can’ın gözaltı tutanaklarında değişiklik yaptıkları iddia edilen Narkotik Şube Müdürlüğünde görevli iki polisin yargılandığı dava görüldü. Duruşma 25 Eylül’e ertelendi.

Karakolda polisler tarafından işkence görmesinin ardından yaşamına son veren ODTÜ mezunu Mimar Onur Yaser Can’ın gözaltı tutanaklarında değişiklik yaptıkları iddia edilen Narkotik Şube Müdürlüğünde görevli iki polisin yargılandığı dava görüldü. Duruşma 25 Eylül’e ertelendi.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesinde 15’inci celsesi görülen Onur Yaser Can davasına ailenin yanı sıra HDP Milletvekili Ahmet Şık ile taraf avukatları katıldı. Tutuksuz yargılanan sanık Polis S.A da davada hazır bulundu. Kimlik tespitinin ardından sanık polisin çapraz sorgusuna geçildi. Avukat Ömer Kavili sanık polisin deneyimli olduğunu ve mahkemeyi kandırma şüphesi bulunduğundan duruşmanın kayda alınmasını talep etti.

Sanık polis, yaptığı savunmada “Tutanaklarda yakalama ve üst aramasının birbiriyle uyumlu olmadığını ve bir maddi hata olduğunu fark ettiğini için sanığı karakola çağırdığını” ifade etti. Avukatların sorusu üzerine sanık polis, bunun bir yöntem olduğunu ve verilmesi gereken evrakların verilmediğini kabul etti.

‘ADALET TALEP EDİYORUM’

Onur Yaser Can’ın kız kardeşi Ezgi Sevgi Can ise mahkemede söz alarak, “9 yıldır biz acı çekiyoruz. Bu dava aslında bir değil iki cinayet davasıdır. Onur’un arkasından annem de intihar etti. Karakola geldikten sonra siz 20 gün ne yaptınız da kardeşim intihara sürüklendi? 20 gün boyunca neyi imzaladığını bilmediği için Onur intihar etti. Onur bu salonda en son intihar edecek kişiydi” diye konuştu. Sonrasında sanık polise dönen Ezgi Sevgi Can, ‘Sizin hiç vicdanınız sızlamıyor mu?’ diye sordu.

DURUŞMA 25 EKİM’DE

Mahkeme heyeti, kaybolan imaj kayıtlarını teslim alan görevliler ile ‘server’daki  kayıtları yok eden görevliler ve bilirkişi Zafer Kökdemir hakkında suç duyurusunda  bulunulması yönündeki talepleri reddetti. Duruşma 25 Ekim tarihine ertelendi.

NE OLMUŞTU?

28 yaşındaki Mimar Onur Yaser Can, 2 Haziran 2010 yılında İstanbul Harbiye’de uyuşturucu madde satın aldığı iddiasıyla narkotik polisi tarafından gözaltına alındı. Can’ın, götürüldüğü Narkotik Şube Müdürlüğünde işkence, cinsel taciz ve aşağılamalara maruz kaldığı bildirildi. “Çıkış Doktor Raporu”nun da işkence şüphelisi polislerin yanında hukuk dışı hazırlandığı idda edildi. Salıverilmesinin ertesi günü polislerin telefonla arayarak, tutanaklardaki “tarih hatasının düzeltilmesi” gerekçesiyle yeniden emniyete çağrılan ve başkaları aleyhinde ifade vermeye zorlanan Can, üçüncü kez emniyete çağrılınca 23 Haziran 2010’da oturduğu evin balkonundan atlayarak intihar etti. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Otomotiv fabrikalarında işçiler mobil oyuna yöneliyor

SONRAKİ HABER

Donald Trump'tan Türkiye ve F-35 açıklaması: Satmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa