28 Haziran 2019 14:45

AKP, Yüksekova’da yolsuzluğun araştırılmasını reddetti

Hakkari Yüksekova Belediyesindeki yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarına ilişkin araştırma önergesi AKP’lilerin oylarıyla reddedildi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Kayyum tarafından 2 buçuk yılda 680 milyon TL borçlandırılan Yüksekova Belediyesindeki “Yolsuzluk ve usulsüzlüklere” ilişkin Meclis araştırma önergesi AKP’liler tarafından reddedildi. HDP Milletvekili Sait Dede, ipotek altına alınan belediyenin çalışmalarını halk desteğiyle sürdürdüğünü belirtti.

Yüksekova Belediyesini 2 buçuk yılda 680 milyon TL borcun altına sokan kayyumun, “yolsuzluk ve usulsüzlüklerini” araştırma önergesi AKP milletvekilleri tarafından reddedildi. 301 işçinin maaşını ödeyemez hale gelen Belediyenin elektriği VEDAŞ tarafından ara ara kesiliyor. Belediyedeki “yolsuzluk ve usulsüzlükler”in araştırılmasını isteyen Meclise araştırma önergesi veren Kent Milletvekili Sait Dede’nin, talebi AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

‘KASADA TEK KURUŞ BIRAKILMADI’

MA’dan Müjdat Can’a konuşan Dede, “Kapalı kapılar ardında alınan kararlarla imar durumunda değişiklik yapıldı.Yüksekova tam anlamıyla bir inşaat alanına çevrildi” dedi. 31 Mart 2019 tarihinde belediyeyi halkın tekrar kazanmasıyla beraber söz konusu korkunç tablonun akıl almaz boyutuyla karşılaştıklarını vurgulayan Dede, “1936 yılından beri ilçe olan ve o yıllardan itibaren hizmet veren Yüksekova Belediyesinin o yıllardan günümüze kadar olan 54 milyon 604 bin TL borcunun sadece iki buçuk yılda 680 milyon TL’ye çıktığına dikkat çekti. Bu borçla Yüksekova Belediyesinin ve halkının geleceğinin açık bir şekilde ipotek altına alındığını ifade eden Dede, şöyle devam etti: “Seçim sürecinde açıkça dile getirmekte sakınca görmüyorlardı. Ya bize oy verirsiniz ya da bu inşaat alanında toz toprak içinde yaşamaya mecbur kalırsınız. Eğer seçilmedikleri takdirde henüz başlangıç noktasında olan çalışmaların yarıda kalacağını, belediyenin maaşları bile ödeyemeyeceğini apaçık bir şekilde dile getirdiler. Gelinen nokta itibariyle üç aydır çalışanlar maaş alamamakta, kasada kamu hizmeti için harcanabilecek tek kuruş dahi bulunmamaktadır” diye konuştu.

Bu imkansızlıklarla üç aydır kasasında tek kuruş olmayan Yüksekova Belediyesinin hizmetlerine de değinen Dede, “Halkımızın öz kaynaklarıyla ilaçlama çalışmalarından tutun da çevre temizliğine kadar belediyemiz hizmet yürütmektedir” diyerek, sorumluların yargı önünde hesap vermesi için mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Avrupa'da aşırı sıcaklar can alıyor: 1 günde 9 kişi öldü

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa