27 Haziran 2019 19:55

İzmir Barosundan Türkiye’de İşkence Gerçeği paneli

İzmir Barosu ‘Türkiye’de İşkence Gerçeği’ başlıklı panel düzenledi.

Fotoğraf: İzmir Barosu

Paylaş

İzmir Barosu 26 Haziran İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü kapsamında “Türkiye’de İşkence Gerçeği” başlıklı panel gerçekleştirdi. Panelin moderatörlüğünü Avukat Hazal Aydın yaparken, Psikolog Dr. Türkcan Baykal ve Prof. Dr. Ümit Biçer konuşmacı olarak katıldı.

Panelde açılış konuşması yapan İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, İzmir Barosu İşkenceyi Önleme Grubunun bir dönem İzmir’de işkencenin önlenmesi ve bulgulanması konusunda çok önemli çalışmalar yaptığını ifade ederek, “Göreve gelir gelmez yeniden kurma konusunda bir an bile düşünmedik” dedi. “İnanıyoruz ki önce İzmir’i sonra Türkiye’yi işkenceden kurtarmak mümkün, işkencesiz bir dünya mümkün” diyen Yücel, hep birlikte mücadele edildiği takdirde kazanmanın mümkün olduğunu bunun İstanbul seçimlerinde görüldüğünü dile getirdi.

Yücel son olarak, “İşkenceyi yakalamak, copu tutan eli havada yakalamak biz hukukçuların ve hekimlerin işi. Bunu başarabilecek gücümüz ve kararlılığımız var, kazanan biz olacağız” dedi.

Konuşmasında işkence ve kötü muamele ile bunların sürmesi, devam etmesi ve engellenmesi konularına değinen Psikolog Dr. Türkcan Baykal işkencecilerin, metotlar, yöntemler, cezasızlık konularında birbirleriyle işbirliği yapma ve kuşaktan kuşağa benzer işkence yöntemlerini yaşama geçirme konusunda çok iyi olduğunu, devletler arasında da işkence metotları ve diğer ağır insan hakları ihlalleri konusunda da benzer bir şekilde bir görüş ve yöntem alışverişi olduğunu ifade etti.

Baykal, “Ama umut, mücadele edenlerin arasında benzer bir bağın olması. İşkenceyi önleyebilir miyiz, ortadan kaldırabilir miyiz bilmiyorum ama işkence ve ağır insan hakları ihlalleriyle mücadeleyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Prof. Dr. Ümit Biçer ise “İnsan, bir canlı olarak yalnızca insana değil başka herhangi bir canlıya dahi anlamsız bir şiddet uygulanmasına itiraz etmiyorsa, orada yaşanan sorunun ne olduğunu değerlendirmiyor hakikate gözlerini kapatıyor, hakikati görünür kılmak için bir çaba göstermiyorsa veya ortaya çıkan zararlar noktasında ortaya çıkan yaraları sarmak için bir girişimde bulunmuyorsa işte tam da o zaman işkence yaşadığımız çağda, coğrafyada, çevremizde bizlerde ağır etkisini ortaya çıkarıyor. Bir insanın sesini duymamak, o çığlığa sessiz kalmak akabinde diğer bütün her yerde benzer şiddetin yaygınlaşmasına ve onların meşrulaşmasına yol açıyor” dedi.

Ayrıca panel öncesi İşkenceye Tolerans adılı belgesel film gösterisi yapıldı. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Hrant Dink davasında savcı 7 kişiye ceza istedi

SONRAKİ HABER

Buca Belediyesi işçilerinden Aliağa işçilerine destek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa