27 Haziran 2019 14:19

"İş güvencesi yok oluyor, kadınlar daha çok sömürülüyor"

IndustriALL Küresel Sendika “Dünya İlaç ve Kimya Konferansı”nın ve BASF işyeri sendikaları toplantısı sona erdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

IndustriALL Küresel Sendika “Dünya İlaç ve Kimya Konferansı”nın ve BASF işyeri sendikaları toplantısı sona erdi. Petrol-İş Genel Merkezinde yapılan konferansın son gününde “Küresel kimya sanayinde sendikal güç inşası” konuşuldu.

Konferansa İsviçre'den katılan sendikacı Eden Habtemcael, İsviçre'de yürürlükte bulunan 'Eşitlik Yasası'nın uygulanmadığını söyledi. "Kadınlar ve erkekler arasında ücret farklılığı var. Erkekler işe giderken kadınlar çocuk baktığı için kısmi zamanlı çalışıyor. Kadınlar yarım gün çalıştığı için emeklilik maaşları da düşüyor. Sendikaların kadınlara erişimi düşüyor. İsviçre artık dağlarından bal akan bir ülke değil. İsviçre'de aşırı sağcı güçler egemen" dedi. İsviçre'de 14 Haziran'da 500 binden fazla kadının sokağa çıktığını ve 30 yıl sonra ilk kez grev yapıldığını söyleyen Habtemcael, "Kadınların talebi ücret eşitsizliği, kısmı çalışma ve hamilelik sonrası işe dönememeyle ilgiliydi. Şiddet ve tacizi de unutmamak gerekir" dedi. İşverenlerin ise göçmen işçilere daha fazla yöneldiğini söyleyen Habtemcael, "Kadınlar daha fazla baskı hissediyor. Göçmenlerin herhangi bir sözleşmesi olmadığı için işveren istediğini yaptırabiliyor" diye konuştu.

İtalya'da faaliyet yürüten FEMCA-CISL Sendikası Temsilcisi Nora Garofalo da benzer bir tablo çizdi. İtalya'da da kadınların erkeklere göre düşük ücret aldığını söyleyen Garofalo, "Genç kadınlar ciddi bir işsizlik yaşıyor. Onlara farklı sözleşmeler uygulanıyor. Kadınlar kendileri için iş güvencesi arıyor. Korsan sözleşmelerle çalışıyorlar. Yeni davalar açıldı. Sarı sendikalar ise işveren güdümünde. Tamamen kadınların hakkı ihlal ediliyor" dedi.

Brezilyalı Lucineide Varjao ise Brezilya'da kadınların yüzde 25 daha az ücret aldıklarını, gençlerin ise güvencesizlik kıskacı altında olduğunu söyledi. Varjao şu örneği verdi: "Çokuluslu ilaç şirketi Bayer'e ziyarete gittik. 200 genç sözleşmesiz çalışıyor. Araştırma yapıyor. Sendika nedir en ufak fikirleri yok." (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Avcılar’da denizde erkek cesedi bulundu

SONRAKİ HABER

Otomobil tekeli Daimler'in "tasarruf planı"nda 1100 çalışanın işten çıkarılması var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa